از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

دریاچه آوان ( قزوین )

دریاچه اوان که در زبان محلی آنرا  آوان نیز می نامند یکی از زیبایی های کشور ایران می باشد که هر ساله با فرا رسیدن فصل گردشگری معدود طبیعت دوستانی را به میزبانی خود دعوت می نماید .

نام این دریاچه بنا به فرهنگ معین به معنی هنگام و زمان است ولی در کتاب سالشمار تاریخ ایران  از سلسله ای که در ایلام سلطنت می کرند به همین نام یاد شده است که بنا یه عقیده ی شخصی نگارنده نام این دریاچه هم از همین نام و سلسله گرفته شده است در هر صورت این دریاچه در دامنه ی کوه خشچال قرار گرفته  یا بهتر است بگوییم در دامنه ی خط راس رشته کوه البرز جای گرفته است . این دریاچه با وسعتی حدود 70000 متر مکعب با طولی حدود 325 متر با عرض 275 متر در میان چهار روستا بنام های اوان ، ورین ، زواردشت ، زر آباد قرار گرفته است و خود نمایی میکند .

یکی از ویژگی های مهم این دریاچه خود جوش بودن آن است زیرا منبع تغذیه ای همچون رودخانه یا ... ندارد و بیش تر آب خود را از چشمه های زیر زمینی خود تامین می نماید که از اعماق حدود 5 متری بصورت خودکار فوران خواهند کرد و  مقدار اندکی از آب خود را از آب باران تامین میکند و سپس مثل تمامی دریاچه ها رودی کوچک ، آب دریاچه را به سوی روستا ها به منظور استفاده برای کشاورزی و ... می برد .

در اکثر ایران به منظور تنوع آب هوایی بالا حیات وحش و موجودات زنده کم نیست و این منطقه هم از این لحاظ مستثنی نیست و دارای شکارهای نظیر کل و بز و شکارچیانی نظیر پلنگ ، گرگ ، خرس قهوه ای ، روباه ، شغال ، سیاه گوش و نوعی سمور آبی که یکی از قدیمی ترین سمور های جهان می باشد بنام 

شنگ نیز در آنجا زیست کرده و از ماهیانی همچون قزل آلا رنگین کمان و 

ماهیان کپور تغذیه کرده البته اردک ماهی نیز در آن دریاچه زندگی می کند و هر ل

حظه خطر شکار شدن را حس می کند . از جمله پرندگانی که در زمستان به آنجا پناه می آورند می توان به غو ، غاز و مرغابی اشاره نمود که در کنار پرندگانی چون جغد ، کبک ، دلیجه ، دال ( عقاب سیاه ) ، عقاب ، فاخته ، سبز قبا ، دارکوب ، زاغ ، و .... زمستان را پشت سر خواهند گذاشت .

اگر نوبتی باشد آن هم نوبت آبزیان و دوزیستان می باشد که طعمه ی اصلی بعضی پرندگان مهاجر هستند که می توان به لاک پشت ها و قورباغه ها  و  خرچنگ های آن منطقه اشاره نمود .


 

اما گیاهان آن منطقه : همان طور که همیشه گفته ام گیاهان دارویی و زیبا در کشور ما کم نیست و به وفور یافت می شود اطراف این دریاچه هم زیستگاه گیاهانی همچون شیرین بیان و کنگر و گون ، لگومنیوزه و گرامینه و گیاهانی در داخل دریاچه نظیر خوشاب و چنگال آبی شرایط را برای تخم ریزی ماهیانی همچون اردک ماهی آماده کرده اند است . 

علاوه براین مطالب ، این دریاچه  جزو قطب گردشگری جهان از سوی سازمان ملل برگزیده شده است .