از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

رودک عسل خوار ( بلوچستانی )

شاید نام یا اسم این حیوان را کمتر کسی در میان مردم شنیده باشد یا حتی در ایران دیده باشد ولی به جرات می توان گفت این پستاندار زیبا در ایران هم زیست کرده و خواهد کرد . ولی با توجه به نادر بودن این گونه در جهان همیشه خطر هایی آنها را تهدید خواهد کرد از جمله شکار توسط انسان ها این پستانداران به جز کشور ایران در کشور هایی نظیر آفریقا ، راجستان هندوستان ، جنوب کشور عراق زیست کرده و جزو شجاع ترین پستانداران به شمار می آید به طوریکه در رکورد های گینس این شجاعت مثال نزدنی اش ثبت گشته از لحاظ تنوع رنگی بدنشان به دو صورت می باشد به طور مثال  در جمهوری گنگو ( کشوری در مرکز آفریقا ) رنگ بدن رودک عسل خوار تماما مشکی می باشد و در کشور های دیگر قسمت زیر شکم قهوه ای رنگ و بالای سر، گردن و پشت حیوان خاکستری یا سفید است. رد پای این جاندار هم در نوع خود جالب می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست . 

                                

 رودک عسل خوار دارای سری صاف، چشمان کوچک، بدون گوش خارجی و پوزه ای نسبتا کوتاه است طول جانور معمولا بین 60 تا 100 سانتیمتر همراه با دمی با طول 16 تا 30 سانتیمتر است. ارتفاع حیوان در ناحیه ی شانه بین 23 تا 30 سانتیمتر و وزن آن در جانور ماده بین 5 تا 10 کیلو گرم و در نر ها بین 9 تا 14 کیلو گرم است. جثه ی کوچک آنها برای شکارچیان، گول زننده است، اما در مواقع زیادی اتفاق افتاده که شیر، ببر یا خرسی در هنگام تلاش برای خوردن رودک عسل خوار کشته شده اند و اینجاست که باید گفت ثبت کردن نامش در رکورد های گینس به حق می باشد . 

رودک عسل خوار کمتر مورد  شکار پایتون، گرگ، خرس، شیر، ببر و پلنگ میشود. وحشیگری و پوست کلفت و شل آنها باعث میشود که شکارچی نتواند او را بگیرد و ازپای دراورد. جانور میتواند درون پوست خود بچرخد و هرچه آن را نگه داشته گاز بگیرد.که این رفتار را مدیون آموزش های مادر خود در دوران کودکی می باشد به طوریکه رودک جوان از هنگام به دنیا آمدن تا حاملگی بعدی، در کنار مادر میماند و روش زندگی را از مادر میاموزد.

بهترین غذا برای این پستاندار گوشت خوار مار ها می باشد ، آنها با استفاده از آرواره های خود گردن مار را از پشت گرفته و آن را از پای در می آورند . البته لاک پشت ها وگاهی اوقات تمساح ها غذا هایی مناسب برایش می باشد و غذا های کوچکی همچون عقرب و حشرات .

 اغلب آنها به صورت تکی در گشت و گذار می باشند و به ندرت می توان آنها را در دسته های سه تایی مشاهده نمود . 

منطقه حفاظت شده دز یکی از مناطق خوب برای مشاهده این گونه می باشد . ( جنگل های دز با طول حدود ۱۵۰ کیلومتر از سردار آباد دزفول شروع و در امتداد رودخانه دز بطرف جنوب تا عنافچه نزدیک اهواز امتداد دارد.مساحت منطقه حدود۱۷۵۳۳ هکتار میباشد )