از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

اکوتوریسم

اکوتوریسم همان طبیعت گردی یا بوم گردی ( ناحیه گردی ) می باشد و شاخه ای از گردشگری است که در آن افراد به مناطق دوردست که استفاده نشده است سفر کرده و از زیبایی های طبیعت (  پرندگان و پستانداران و حیوانات و ماهی ها و خزندگان و ... ) استفاده خواهند کرد . بنا به تعریفی دیگر : طبیعت‌گردی مسافرتی است که برای مطالعه، تحقیق ، و همچنین کسب لذت از سیمای طبیعی و مشاهده گیاهان و جانوران و آشنایی به ویژگی‌های فرهنگی جوامع محلی در گذشته و حال صورت می‌گیرد اطلاق می شود . لازم به ذکر است : تاریخ طبیعت گردی به درستی بر همگان آشکار نیست و کارشناسان در این باره اختلاف نظر دارند .

طبیعت گردی خود شامل چندین زیر شاخه می باشد که به شرح زیر می باشد :

1- کوهنوردی 

2- بیابان گردی 

3- غار نوردی

4- گردش آبی

5-گردش ساحلی

6-دامنه نوردی

7-شکار و صید آبزیان

8-مردم شناسی و ... 

9-طبیعت درمانی

درآمد گردشگری  یکی از سرمایه ساز ترین منبع درآمد کشور ها می باشد هر ساله با ورود بسیاری گردشگر به شهر یا کشور ، و پرداخت هزینه هایی برای استفاده از امکانات و ..... درآمد هنگفتی را به کشور میزبان می بخشد . که به طور مثال کشور تونس سالانه 3 میلیارد دلار فقط از طریق بیابان گردی کسب درآمد می کند . 

کشور ایران با توجه به این که دارای 4 فصل می باشد و هر نقطه از آن دارای آب و هوای خاصی می باشد منطقه ای مناسب و عالی ای برای جذب توریست می باشد ولی با توجه به مدیریت نادرست امکان بهره برداری بهینه از مناطق دیدنی ایران نیست .  

 

در ادامه  شما را به دیدن مناطقی در جهان که از طریق ورود اکوتوریسم کسب درآمد خواهند کرد دعوت مینمایم و سخن خود را به پایان خواهم رساند .