از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

نخستین فاتح اورست که بود ؟

                                                                                                                                    

سر ادموند هیلاری در 1919 در اوکلند چشم به جهان گشود و بعد از دوران جوانی به پرورش زنبور عسل پرداخت و بعد ها  به خدمت نیروی هوایی درآمد بطوریکه در جنگ جهانی دوم  جزو خلبانان نیروی هوایی به حساب می آمد . و بعدها به عنوان سفیر نیوزلند در هندوستان انتخاب گردید و همین طور افتخارات بزرگ دیگری همچون فتح اورست (اولین قله ی بلند جهان ) ،البته فتح اورست سبب گشت تا نام او به عنوان یکی از بزرگترین ماجراجویان قرن 20 به ثبت برسد  .

چگونه و با چه کسی قله را فتح کرد ؟ 

سر ادموند هیلاری با یکی از بلده راه های محلی کوهستان به نام ( تنسینگ نورگای ) در 29 مه 1953 تا قله اورست بالا رفت البته بیش تر افراد ادموند هیلاری را به عنوان اولین فاتح اورست میدانند ولی خود او همیشه دوست داشت که نام تنسینگ نورگای کنار نامش ذکر شود که کمال فروتنی این شخص را نشان می داد . او با انتشار کتابی به نام چشم انداز از فراز قله در سال 1999 سکوت خود را درباره ی این پرسش که او یا نورگای کدامشان اولین گام را بر نوک اورست گذاشته اند پاسخ داد .

جزئیات صعود :

در سال 1953 گروهی از کوه نوردان فرا خوانده شدند تا با حمایت امپراطوری بریتانیا و به رهبری کلنل جان هانت ( یکی از اعضای گروه های اعزامی از انگلیس به هیمالیا ) شانس خود برای صعود به قله اورست بیازماید ، ادموند هیلاری و نورگای هم یکی از اعضای همین گروه اعزامی بودند . البته قبلا سرپرست تیم اعزامی فردی بنام اریک شیپتون بود ولی به علتی تعویض گردید و جان هانت در آخرین لحظات جای وی را گرفت . وهمین سبب گشت تا ادموند هیلاری هم به دعوت او وارد تیم اعزامی به اورست شود . این تیم اعزامی بریتانیایی با 14 کوهنورد و 350 باربر عازم اورست شدند ، در آن زمان بهترین کفش ها و لباس های کوهنوردی و ... در اختیار گروه قرار گرفته بود تا هیچ کمبودی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر غذایی و... نداشته باشند .

بعد از روز ها تلاش و کوهنوردی ها ی بسیار دو تن از اعضا گروه بنام های بوردیلون و اونزا که بیش ترین شانس برای صعود به قله را داشتند و همگان این دو نفر را از اولین فاتحان اورست می دانستند پس از رسیدن به قله ی جنوبی به دلیل کمبود اکسیژن از ادامه ی راه خودداری نمودند و شانس به هیلاری و نورگای رجوع کرد و دو روز بعد در ساعت 11/30 صبح  29 مه 1953 هیلاری 33 ساله همراه با نورگای پای بر قله گذاشتند .

 

              مجسمه ی این کوهنورد به عنوان یکی از اولین کوه نوردان فاتح اورست و یکی ازافرادی که سالهای زیادی از عمر خود را صرف کمک به مردم نپال کرده بود بصورت سمبل در ابتدای مسیر کوهستانی به نمایش گذاشته شده است  ، او همچنین در سن 88 سالگی بر اثر سکته ی قلبی در زادگاهش تسلیم فرشته ی مرگ شد .                                                                                                                                                                                                                                                        روحش شاد