از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

فک دریای کاسپین ( در معرض انقراض )

فک کاسپین یا شیر دریایی کاسپین از شاخه ی طنابداران و در راسته ی گوشتخواران قرار دارد که یکی از کمیاب ترین پستانداران آبزی در جهان می باشد و متعلق به نسل سوم زمین شناسی است .

 ویژگی های بدنی این جانداران شامل :

بدن دوکی شکل که نیمه جلویی بزرگتر از نیمه عقبی است و با گردنی ضخیم و متحرک و بدنی کاملا صاف و بدون برجستگی با طولی حدود  160سانتی متر( بالغ )  و وزنی  تا 100کیلوگرم می باشد .

 شیر های دریایی در فصل تابستان در مناطق جنوبی که آب عمیق و سرد تر می باشد زیست کرده ، و با  تغذیه ی بسیار و افزایش وزن خود توسط شکار و صید نوزادان ماهیان کپور ،  کیلکا و سوف ماهیان ( 50% از ذخایر غذایی از دست داده ی خود در فصل زمستان را جبران می کند ) و خود را برای فصل بعد آماده می سازند . در فصل پاییز و زمستان برای جفت یابی و زایمان ، تعویض پوست به خزر شمالی پناه برده  و پس از جفت گیری که از اواخر بهمن تا اوایل اسفند به طول می انجامد ، همسر خود را انتخاب ( تک همسر) کرده و پس از طی دوران 11 ماهه آبستنی ، فک ها بچه های خود را روی حفره ای از یخ یا برف که خود در محلی مناسب ایجاد کرده به دنیا می آورند .

 در این زمان بدن کودک از مو های سفید پوشیده شده و پس از دو هفته سایه ای خاکستری رنگ در آن نمایان می شود . که بعد ها رنگ مو ها خاکستری می گردد و با بالا رفتن سن فک ها، دوباره رنگ بدن آنها روشن می گردد و به تعداد خال های تیره رنگی که در سطح بدنشان است افزوده می شود و به دانشمندان برای تخمین سنشان کمک می کنند . لازم به ذکر است عمر فک ها معمولا پنجاه سال می باشد .

این جاندار اکنون از جمله جانداران در معرض خطر محسوب می شود و به طور متوسط در 50 سال گذشته بیش از 4% در هر سال کاهش جمعیت داشته است لازم به ذکر است این حیوان با خوردن آبزیان بیمار و کنترل جمعیت آنها به اکو سیستم منطقه کمک بسیاری می نماید .