از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

دریاچه گهر (لرستان )

بی شک یکی از زیبایی های ایران دریاچه ی گهر لرستان واقع در اشترانکوه از رشته کوه های زاگرس می باشد که به نگین اشترانکوه هم معروف می باشد .

لازم به یاداوری است که : گهر به عمیق ترین مکانی در رودخانه گفته می شود که آب بیشتری در خود جای داده است . به همین دلیل دریاچه ی گهر بزرگ را بنام گله گهر می شناسند و دریاچه ی گهر کوچک را به کره گهر می شناسند .این دریاچه در 121 کیلو متری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد و در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود واقع گردیده است . وسعت گهر بزرگ حدود 100 هکتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر می باشد . در سال های پر برف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر بدیع و دل انگیزی را برای توریسم و گردشگران بوجود می آورد . 

این دریاچه از سمت شمال به قله ازنادر ،کول شاکول ، دره دائی ، قله سن بران و از شمال غرب به کوه گزرسون و پریز کوه بزرگ از شمال شرق به پریز کوه کوچک و از جنوب شرق به کوه تخت کالا و ارتفاعات دره دزدون از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایلون و مالره محدود می شود .  

پوشش گیاهی و جانوری در این منطقه به شرح زیر می باشد . 

پوشش گیاهی : بیش از 600 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده ی اشترانکوه شناسایی شده است که 68 گونه آن منحصر به این منطقه هستند . حدود 53 گونه درخت و درختچه هم در منطقه شناسایی شده است که برخی از آنها همانند دیگر گیاهان کشورمان دارای خاصیت دارویی می باشند ، که به برخی از آنها به قرار زیر می باشد .

سیب وحشی . زرشک . شیر خشت . گردو . بید . ارژن . گز . بادام وحشی . دافنه . شنگ . اورس و بید و ارجن . تاج خروس . موسیر . کتیرا . نی جلبک . آویشن . علف گاوزبان . گلابی وحشی 

پوشش جانوری : کل و بز . قوچ . آهو . پلنگ . گراز . گرگ . شغال . خرگوش . روباه . خرس قهوه ای و گربه وحشی ، کفتار ،  از جمله حیواناتی می باشند که در این منطقه زیست می کنند . 

پرندگان :  کبک دری . شاهین . تیهو . عقاب و...

در کل 195 گونه پرنده در این منطقه شناسایی شده است .

خزندگان : حدود 30 گونه خزنده در این منطقه شناسایی شده است که افعی مار و گرزه مار و .... نونه هایی از مار های این منطقه می باشند

دوزیستان : حدود 5 گونه دوزیست در این منطقه زیست کرده که میتوان در اینجا به لاک پشت و قورباغه  اشاره نمود . 

آبزیان : ماهی سیاه گهر . قزل آلا رنگین کمان و خال قرمزو مار ماهی   

تمام این جانداران در گوشه ای از کشور ایران زیست کرده و سوقاتی از میراث طبیعی ما می باشند . لازم است قدر آن را بدانیم و در حفظ آن بکوشیم .

زمان بازدید از دریاچه :  بهترین زمان برای بازدید فصل تابستان می باشد که همه ساله حدود 20 تا 30 هزار نفر از گردشگران خارجی و داخلی به این منطقه می آیند . 

 

 

البته در میان  بعضی بظاهر ایرانی مرسومه که اغذیه خود را بخورند و همان جا رها سازند . پس فرهنگ انسانیت چی ؟

              حفاظت از محیط زیست یک وظیفه انسانی است .

نظر نگارنده بر این است که دنیا بدست انسان نمایان نابود خواهد شد نه چیزی دیگر همچون برخورد شهاب سنگ یا ....