از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

ژئوتوریسم چیست ؟

ژئوتوریسم یکی از زیر شاخه های اکو توریسم می باشد به معنی گردش در زمین ژئوتوریسم هم مثل اکوتوریسم برنامه ای تفریحی - علمی برای شناخت جاذبه های زمین شناسی است و مخاطبان این کار  اغلب  از افراد معمولی و کارشناسان زمین شناسی می باشند  . 

ژئوتوریسم برای اولین بار در جهان  توسط آدام سدویک درانگلستان به جهانیان معرفی شد وتاریخ این اقدامات به قرن ۱۷ و ۱۸ انگلستان بازمی گردد و بصورت آکادمیک در جهان امروزی به سال ۱۹۹۵ میلادی یعنی تاریخ ارائه نخستین تعریف ژئوتوریسم  درجهان که توسط تام هوز از انگلستان برمی گردد وی ژئوتوریسم را بازدید زمین شناختی و ژئومورفولوژیک نه بصورت صرفا زیبایی شناختی بلکه فراتر از این نگاه بطور مفصل تعریف کرده است .

لازم بذکر است که یکی از اهداف ژئوتوریسم حفظ منابع گردشگری در مقاصد است. یعنی هدایت گردشگران به نحوی که محل مورد بازدید برای نسل‌های آینده هم همان‌طور باقی مانده و قابل استفاده باشد . 

 

 

حال ژئوتوریسم در ایران : ایران با طبیعت گسترده و بی‌نظیر، اقلیم متنوع و ویژگی‌های زمین‌شناسی گوناگون و تنوع زمین شناختی می‌تواند از پدیده‌های زمین شناختی ( ژئوتوپ ها ) در سراسر کشور مانند غار ها ، تنگه ها، دره ها ، مناطق فسیلی ،دره های نشستی ، شکاف‌های بزرگ زمین شناسی، سازندهای زمین شناختی، گل افشان ها ، زمین های کارستیک، انواع کانی ها ، هرم‌های ماسه‌ای، سواحل صخره‌ای – سنگی، معادن باستانی ، کلوت ها  و غیره بعنوان میراث‌های زمین شناختی در قالب ژئوسایت ها بالقوه متعدد پس از تدارک زیرساختهای گردشگری به عنوان ابزاری کار ساز در راستای توسعه ژئوتوریسم و تاسیس ژئوپارک‌ها مورد استفاده قرارگیرد  . 

 

در ادامه شما را به دیدن تصاویری از پدیده های زمین شناسی ایران دعوت می نمایم . 

 

 

پلاک ولکانیکی - دهشیر یزد ( منطقه توران پشت ) 

 

سازند قم