از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

گربه جنگلی ایرانی ( در خطر انقراض )

گربه جنگلی با نام علمی felis chaus با صورتی گرد همراه با چشمانی کهربایی نام گونه ای از گربه سانان می باشد که نسبت به گربه وحشی از جثه ی بزرگی بهره می برد به طوریکه طولی معادل 50 تا 94 سانتی متر و 4 تا 16 کیلو گرم وزن دارد و به lynx باتلاقی هم شهرت دارد و همانند دیگر هم خانواده های خود چکارگری ماهر می باشد . 

یکی دیگر از خصوصیات گربه جنگلی صدای منحصر بفرد اوست که شبیه صدای پارس یک سگ بزرگ است ، رنگ بدن آنها اغلب از خاکستری مایل به زرد به قهوه ای مایل به قرمز تغییر می کند و خال هایی قهوه ای رنگ مایل به سیاه در روی دست و پا  ، حتی دم گربه جنگلی وجود دارد . ( دم گربه جنگلی ایرانی کوتاه است ) 

پشت گوش های گربه جنگلی قرمز مایل به قهوه ای می باشد از خصوصیات دیگر این پستاندار می توان به وجود 5 انگشت در دست و 4 انگشت در پا اشاره نمود . 

البته باید متذکر شد که وجود دندان های نیش بلند ، تیز و برنده ، همراه با فک قوی سبب گشته تا به شکارگری ماهر مبدل گردند . 

زیستگاه این نوع حیوان در مصر ، غرب ، مرکز ، جنوب شرقی آسیا در مناطق جنگلی اما کم باران و  بوته زار ها و نیزارها سکونت یافتند و زیست می کنند . 

همان طور که میدانیم اغلب گربه سانان شب رو هستند یعنی در شب ها به فعالیت و شکار میپردازند این جاندار هم از این قضیه مستثنی نیست .

غذای اصلی این جاندار پرندگانی چون قرقاول ، کبک و پرندگان آبزی نظیر مرغابی می باشد ولی گاهی اوقات سری هم به پستاندارای چون بچه شوکا ، گوزن  می زنند . 

تولید مثل آنها هم به شرح زیر است : 

بعد از 66 روز 3 تا 5 توله به دنیا می آورند این نوزادان پس از 10 تا 12 روز چشم های خود را باز می کنند و تا 5 ماهگی درس زندگی را در کنار مادر خود فرا می گیرند و بعد از طی تقریبا دو سال به بلوغ می رسند .  

عمر این جاندار 14 - 15 سال می باشد و در ایران در نواحی بوشهر ، شیراز ، گرگان ، گیلان ، مازندران ، جیرفت و .... مشاهده شده است . 

در حال حاضر این جاندار جزو گونه های مورد حمایت و حفاظت شده قرار گرفته است .