از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

تاریخ قوشبازی ( تربیت پرندگان شکاری )

 

به صراحت قدمت قوش بازی را نمیتوان بیان کرد زیرا مدارک و شواهدی در دست نیست ولی احتمالا از مشرق زمین آمده و در کشور های غربی رواج یافته است ، ولی تفاوت کاربری آنها در زمان های گذشته و حال ، مشخص و واضح می باشد قطعا اقوام گذشته فقط برای به دست آوردن غذا از پرندگان شکاری استفاده می نمودند ولی مردمان امروزی  آنرا به یک هنر و ورزش مبدل ساخته اند . یکی از اولین شواهد بدست آمده در گزارش هنری لایارد این چنین بیان می کند : هنگام بازدید از خرابه های خسرو آباد سنگی را دیدم که تصویر نشستن قرقی بر روی دست یک قوش باز را به نمایش می گذاشت . که حدودا مربوط به اوایل سال 1700 قبل میلاد بوده است . همچنان جیمسون در کتاب خود ( قوشبازی در ژاپن ) اشاره ای به تربیت طرلان ها توسط چینی ها در دوره 47 سال حکومت امپراطور جینجو آورده که به وسیله ی ژاپنی ها گرفته شده است اشاره نمود . البته شواهد بر این است که در این زمان  طرلانی به امپراطور نانتوکو  اهدا شد و او توانست این قوش را تعلیم دهد و با آن حتی قرقاول نیز شکار کند . و همین باعث شد به این کار تشویق شود .

 

البته این کار و هنر در آن زمان فقط متعلق به پادشاهان بوده و کم کم ، مردم توانستند فن و علم این کار را بیاموزند . در سال 1486 کتاب سنت آلبانز  به نگهداری قوش نسبت به مقام اداری و اهدای آنها به پادشاهان می پردازد . که برخی از آنها از قرار زیر می باشد :

 

امپراطور: نگهداری عقاب و لاشخور و کور کور

 

پادشاه : شنقار ( جثه او به اندازه یک و نیم بالابان طوار است سرو پشت او خاکستری رنگ مایل به سیاهی و همه پشت و پر هر دم دو خال سفید خیلی ریز دارد و از پشت گردن تا کمر خاکستری رنگ و خالهای کوچک سفید مایل به زردی دارد و سینه اش خالهای سیاه و کوچکی دارد و اطراف پر سینه او مثل زنجیر در هم ریخته.ساق بسیار کلفت و کوتاه پنجه ی آن نسبت به جثه اش کوچک ولی کلفت و قوی است.ناخن و منقارش سیاه است بالهاش به بلندی بال بالابان و بحری نیست دمش پهن و پر خط و خال است.و وزنش از بالابان خیلی بیشتر است.)

 

پرنس : بالابان نر

 

بزرگزاده :  شاهین

 

شاهین خاکستری در نزد قوش بازان ارزش زیادی دارد و گذشته ها پادشاهان به عنوان دستمزد و پاداش و یا حتی هدیه به پادشاهی دیگر از آن استفاده می کردند . در ضمن استفاده از شاهین ها در جنگ جهانی دوم برای سرنگون کردن کبوتران نامه بر در انگلیس سبب گشت تا برای زنده گیری این جاندار پاداشی تعیین کنند . هم اکنون نیز میتوان آثاری از آن واقعه و پرندگان را در موزه ی تاریخ طبیعی لندن مشاهده نمود .

 

پس از اختراع تفنگ این کار به یک ورزش مبدل گردید زیرا شکار را می توانستند به راحتی با تفنگ هدف گیری کنند و آن را سرنگون کنند .

در کشور ایران  قوش بازی جرم محسوب می گردد و دارندگان این نوع حیوانات مرتکب جرایم و .... هستند .

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

منابع

قوشبازی در قوشخانه و صحرا 

وب سرو آزاد