از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

سازند قم و پوشش جانوری منطقه

در این مقاله سعی بر آن است تا خواننده را با تعریف سازند ، سازند قم کجاست ؟ ، خصوصیات سازند قم  و .... آشنا سازیم . 

سازند به مجموعه سنگ هایی که در شرایط کم و بیش مشابه در حوزه رسوبی و در زمان معین تشکیل شده است و واحدهای قبل و بعد مشخصی دارد همچنین ضخامت آن قابل نقشه برداری است گفته می شود . 

سازند قم کجاست ؟ در جواب این سوال باید یاداور شوم همان طور که از نامش پیداست در 3 کیلومتری جنوب غربی جمکران - قم ، کوه های کم قامتی وجود دارد که هر کدام دارای تشکیلات متفاوت از هم می باشد و هر کدام دارای فسیل های ارزشمندی است که نشان از اثبات زیست موجودات آبزی و وجود دریایی وسیع در گذشته دارد البته  این دریاچه هیچ ارتباطی به دریاچه ی کنونی قم ندارد و دریاچه ی کنونی ( نمک دوست ) جدید ساخته شده است در ضمن سن دریاچه الیگوسن - میوسن بوده است . 

 

ضخامت سازند قم 1200  متر بوده و از نظر لیتولوژی  به 9 بخش یا ممبر تقسیم می شود که از قاعده  به قله شامل : 

بخش A : ضخامت لایه ها در این قسم 80-34 متر می باشد که در قسمت پایینی آن می توان مقداری ماسه سنگ مشاهده نمود ، این بخش قهوه ای رنگ می باشد و در آن فسیل های کورال ، بریوزآ ، اسکوتلا و ... می توان مشاهده نمود . 

  سازند A    

 

 

بخش B :  از جمله ویژگی های آن میتوان به ضخامت آن که 149 تا 319 متر بوده همراه با 50% آهک و 50 % رس و مقداری ماسه ، همراه با فسیل هایی نظیر روتالیا ، میوژیپسینا ، گلوکورنیا اشاره نمود .

بخش C  : خود این ممبر شامل چهار زیر بخش می باشد که بخش اول آن بنام C1 شناخته میشود و دارای ضخامت 130تا 380 متر می باشد که از آهک و رس متشکل شده است و در این قسم هم فسیل هایی چون روتالیا ، میوژیپسینیده ، اپرکولینا دیده می شود .

در C2 ضخامت لایه ها 6 تا 150 متر می باشد که کمی قرمز رنگ همراه با کمی خاکستری در آن دیده می شود و از ماسه سنگ و ژیپس متشکل شده است . 

C3: ضخامت 30 تا 70 متر که دارای آهک بریوزا و اواولیتی می باشد و C4  که ضخامتش 30 سانتی متر و مارن شیل آهکی و ریفی در آن وجود دارد .

 بخش D  : در این بخش ضخامت از 20 تا 40 متر می باشد همراه با ژیپس و سیل های سرخ گونه

بخش E : ضخامت 60 تا 80 متر می باشد به همراهی مارن های سبز و ژیبس و آهک ، رس و از فسیل های این قسمت میتوان به گلونولوژینا اسم برد .

بخش F  که آخرین بخش می باشد آهک های ریفی زرد مایل به سفید بصورت چینه بین انگشتی و تشکیلات قرمز رنگ که حاوی گچ و شیل می باشد  و فسیل نئوآلبولینا هم در آنجا یافت می شود .

علاقه مندان به فسیل میتوانند از این منطقه بازدید به عمل بیاورند و از طبیعت زیبای آنجا لذت ببرند در ادامه خواننده ی محترمه را دعوت به تماشای تصاویری زیبا می نمایم .                                                                            

 

 

   فسیل ستاره دریایی 

 

 

   فسیل گاستروپود 

 فسیل انواع صدف ها    

 فسیل نوعی از خارپوستان 

 فسیل روتالیا 

علاوه بر موارد مذکوره آتشکده ای بسیار زیبا در اواخر مسیر به چشم می خورد که میتوانید با مراجعه به بخش آثار باستانی کانون تحقیقاتی طبیعت وتمدن از اطلاعات بیش تر درباره ی آن بهره مند شوید .                                      

http://tabiatvatamadons.persianblog.ir/page/ghizghalesi  

 این منطقه از لحاظ خزندگان بسیار غنی ایست و گونه های متفاوتی را میتوان در آنجا یافت از جمله لاسرتاها و مار های سمی و .... که در مطالب آتی آنها را شرح خواهیم داد