از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

غار همه لون ( تهران - میگون )
غار همه لون ( تهران )

غار های همه لون یکی از غار های زیبا ی استان تهران می باشند که در شمال شرقی شهر تهران و در نزدیکی شهر میگون قرار گرفته اند  ، از میان این غار ها ، غار همه لون کوچک و همه لون بزرگ از همه معروف تر می باشند. 

غار های همه لون در دامنه جنوبی یکی از دره های فرعی منشعب از دره طویل میگون و در سمت غربی آن قرار گرفته اند . در ژرفای دره رودخانه های همه لون جریان دارد که آب کوه آهنگران را به رودخانه شمشک که از شاخه های اصلی جاجرود است می برد . به علت وجود دخمه و غار های بزرگ و کوچک در ابتدای دره که در گذشته اکثرا محل اسکان نیاکان ما بوده است ، دره را بنام همه جالانه نام گذاری کردند که کم کم به همه لون تغییر یافت . شاید وجه تسمیه غار ها همین باشد . 

دهانه غار همه لون کوچک ، حدود 5 متر بالاتر از سطح رودخانه و در زیر طاق بزرگی قرار گرفته است و دارای دهانه ی نسبتا وسیعی می باشد .بعد از ورود به دهانه تالاری به ابعاد 8 در 13 متر و به بلندی 2 متر قرار دارد انتهای تالار به دهلیزی به طول 18 متر متصل می گردد بطوریکه باید بصورت خمیده از آن عبور نمود . در انتهای دهلیز محوطه ای دایره شکل به قطر 2 متر و ارتفاع 2.5 متر قرار گرفته است . سرتاسر کف غار از گل رس لغزنده پوشیده شده است در ضمن طول کل غار حدود 60 متر می باشد . 

غار همه لون بزرگ به شکل یک مربع به ابعاد 2 در 2 متر است و در ارتفاع  2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است . تالار این غار 4 متر از دهانه غار فاصله دارد و دارای ابعاد 20 در 45 متر به بلندی 5 متر می باشد . در سقف غار گسل تشکیل دهنده غار بخوبی نمایان می باشد . از انتهای تالار راهرویی با عرض 6 تا 10 متر شروع می شود و تا انتهای غار ادامه می یابد . کف این غار هم از لایه های خاک رس مرطوب پوشیده شده است . در ضمن طول بخش اصلی غار حدود 110 متر است . همان طور که قبلا اشاره نمودیم این غار ها سکونت گاه اجداد و نیاکان ما می باشد بطوریکه اجسام مکشوفه از حفاری های کف غار  دلیل اثبات گفته ها می باشد و لازم است آن را حفاظت نماییم .