از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

تالاب هورالعظیم ( خوزستان )

تالاب هور العظیم با هور الهویزه جزو  بزرگترین تالاب های داخلی ایران بشمار میرود که در استان خوزستان ، شهرستان دشت آزادگان و هویزه قرار گرفته  و قسمتی از آن هم در کشور عراق می باشد و سالانه میزبان مهاجران بسیاری بویژه پرندگان می باشد . تالاب حدود ۱۱۸۰۰۰ هکتار می‌باشد که هم اکنون میزان خشکی ها در آن بر میزان آب درون تالاب پیشی گرفته است و با هر نفسی که فرو می رود بر میزان خشکی ها افزوده می گردد . 

تالاب هورالعظیم از سه رودخانه دجله، فرات و کرخه تغذیه می شود که دجله و فرات از کشور ترکیه، عراق، سوریه و رودخانه کرخه از کشور ایران عبور می کند.

 

به طور کل در فصل پاییز هر ساله سه دسته از پرندگان مهاجر شامل پرندگان زمستان‌گذر، پرندگان بومی و پرندگان جوجه‌آور به تالاب‌هاي خوزستان مهاجرت مي‌کنند که تالاب هورالعظیم هم از این قاعده مستثنی نیست . پرندگان زمستان گذر بیش تر از کشور هایی نظیر آسيای ميانه، روسيه و سيبری به تالاب‌هاي خوزستان مهاجرت مي‌کنند و پس از گذراندن پاييز و زمستان در خوزستان، اوايل فصل بهار دوباره به زيستگاه خود بازمی گردند. از جمله پرندگان زمستان گذر میتوان به حواصیل ها ، چنگر و مرغابی ها و درنا و ... اشاره نمود .اگر نوبتی باشد آن هم نوبت پرندگان جوجه آور در انجا ست که آنها هم اغلب از مسافت های دور از سمت هند و پاکستان به خوزستان و تالاب هور الهویزه می آیند آن هم بعد از گذراندن خطر های بسیار از جمله شکار و ..... که برای نمونه میتوان به انواع کوکر اشاره نمود .  

پرندگان بومی این مناطق هم شامل پرندگانی نظیر دراج و طاووسک میباشد . در ادامه شما را دعوت به دیدن دو تصویر یکی زیبا و دیگری ناراحت کننده و ارتباط بینشان هم برای  شما شرح خواهم داد . 

 

به طور یقیین کنار هم قرار دادن این دو تصویر بدون بیان نگارنده  ، مقصود را گفته است ولی برای رفع ابهام بازگو خواهم کرد . 

با همان نی هایی که شخص پشت میز نشین دستور نابودی آنها را صادر نموده  آن دو مرد کار و خرج خود و خانواده ی خود را تامین می نمایند اما با تخریب نی ها و تالاب  روستاییان که نسل در نسل  بافت نی ها را یاد گرفته اند و روز خود را شب کرده اند حال با نابودی آن نی ها چه خواهند کرد ؟

 این کار فقط یکی از کوچکترین آسیب ها به تالاب های خوزستان  و مردم محلی بوده است .

برای اطلاعات بیش تر میتوانید به برخی از سایت ها از جمله همشهری و ...... که در زیر لینک شده بزنید تا با شنیدن اخبار به اطلاعات خود درباره ی گوشه ای از ایران بیافزایید . 

گزارش اکتشاف نفت در تالاب از زبان همشهری آنلاین 

                 

تصاویر بالا متعلق به آقای موسی مدحجی از سایت تالاب هورالعظیم می باشد .