از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

عشایر ایران ( اینانلو ها و ...)

 اینانلو ها : ( عشایر ترک ایران )   

 ریشه ی اینانلو ها به گفته ی کتاب فارسنامه ناصری از ترکستان ( ترک + ستان  ) منظور از ترک همان زبان و لهجه ی آنها و ستان هم به معنی جا و مکان است که در کل به معنی جایی که ترکان در آنجا اسکان دارند بوده است که در زمان حمله ی مغول ها به ایران توسط  فرمانده ی معروفشان چنگیزخان مغول به کشورمان مهاجرت نمودند . البته این ایل تقریبا بزرگ بعد از ورود به ایران کم کم از مهاجرت دست برداشتند بطوریکه نام آنها را یکجا نشین انتخاب نمودند ، که در ادامه در مورد همین یکجانشین شدن آنها  و چگونگی یکجا نشین شدن آنها  توضیحی خواهیم داد . 

 اینانلو ها افرادی جنگجو و غیور بودند که در دولت های صفویه، افشاریه، و زندیه حضور داشتند و هزاران سرباز (سواره نظام توپخانه) در اختیار این دولت‌ها گذاشته اند.

در زمان ناصر الدین شاه خبری به گوش صاحبقران رسید که ایلی بنام اینانلو ها در سال 1295 از راه غارتگری در جاده های اصلی فارس ، کرمان ، یزد درآمد هایی کسب می نمایند چون شاه دستور فرمودند آنها را به اشد مجازات رسانیدند پس ایل اینانلو ها برای همیشه در دشت فارس اسکان گرفتند و از کوچ کناره گیری ، سپس به یکجا نشینی روی آوردند .

                       این بود سرنوشت اینانلو ها در تاریخ ایران                                                          

            

               (  عکس برگفته از پایگاه میراث آریا  )

بیگ زاده ها : ( عشایر آذربایجان غربی ) 

شاید تا کنون فامیلی های بسیاری را به این نام شنیده اید ، درست است فامیلی بیگ زاده از همین ایل گرفته شده است و اجداد و اقوام افرادی که نام خانوادگی آنها بیگ زاده است متعلق به این قوم بوده اند . 

بهتر است که قبل از ریشه یابی این قوم به پیدایش نام خانوادگی در ایران بپردازیم که به مرور زمان رابطه ای با نام ایل ها و عشایر و حتی محل ها پیدا کرده است ، در مورد نام خانوادگی باید این گونه متذکر شوم که پیدایش آن به زمان رضا شاه برمی گردد ، بطوریکه اشخاص برای گرفتن نام خانوادگی به اداره ی مربوطه مراجعه می کردند و اگر سواد داشتند خود نامی به منظور نام خانوادگی برای خود انتخاب می کردند و افرادی که کم سواد یا بی سواد بودند ، کارمند اداره ی مذکوره بر اساس محل زندگی یا قومی که در آن زندگی می نمودند به آنها نام خانوادگی میداد . به طور مثال افرادی که نام خانوادگی آنها آهاری است به خاطر زندگی اجدادشان درروستای آهار فامیلی آنها هم آهاری شده است یا مثلا همین بیگ زاده ها و ....

حال با توجه به دانسته های بالا ، سخن را ادامه خواهم داد ، بیگ زاده ها یا بگ زاده ها ( بیگ به معنی سر قبیله ) یکی از اقوام کرد زبان شمال غربی ایران و ثروتمند ترین کرد ها در ایران می باشند که در سیلوانای شهرستان ارومیه در آذربایجان غربی در روستای ترگور( که قبلا محل زندگی آشوریان و مسیحیان بوده است و هم اکنون هم معدودی از مسیحیان در آنجا وجود دارند ) زندگی می کرده اند و از گویش اصیل کردی بنام کرمانجی استفاده می نمایند . البته در همین منطقه 25 روستا وجود دارد که مردمانش اغلب به پرورش دام و کشاورزی می پردازند بطوریکه شاید تاکنون نشنیده باشید ، بهترین سیب و خوش عطر ترین سیب ها در همین منطقه با زحمت فراوان مردمانش به عمل خواهد آمد ، حال با تمام این اوصاف شما را به دیدن تصاویری از این منطقه دعوت می نمایم .

 

           

 

تصویری که در بالا مشاهده می نمایید روستایی بنام انبی در ترگور می باشد که محل   تولد زرتشت بوده است در ضمن تصویر متعلق به سایت شمال کردستان  می باشد . 

 

دره شوری ها ( قشقایی ) :

دره شوری ها جزو ایل گسترده ی قشقایی ها می باشند نام دره شوری از کلمه دره شور  گرفته شده است این ایل پس از ورود به فارس در همان جا اسکان گرفتند هم اکنون دره شور یکی از محل های ییلاقی ( اقامتگاه بهاره و تابستانی ) این استان به حساب می آید و از طرق گله داری  و کشت غلات امرار معاش  می کنند .

اغلب ایل ها در دو منطقه یکی سردسیر و یکی گرمسیر زندگی می نمایند و به طور مدام پس از تغییر فصل مهاجرت می نمایند ، که ایل قشقایی هم از این لحاظ مستثنی نبوده و در دو منطقه یکی سرسیر و دیگری گرمسیر در مهاجرت می باشند . 

مناطق سردسیر آنها ( در تابستان به این مناطق خواهد رفت ) : 

سمیرم ( دره شور ) ، دردشت، خسروشیرین، سولیجان، سِمیرم علیا، قورتپه، سیاه و کلک سِمیرم و کرمآباد 

مناطق گرمسیر آنها ( در زمستان به این مناطق خواهند رفت ) :                  

دوگنبدان، حسین آباد، سر مشهد، جَرِه، خِشت، باشت و بابوئی، مَمَسَنی، گوراِسپید، هفت دشت ماهور، کوهمره توران، کوه براق، بشارگان، کوه سرخ، پیرامون کازرون، هفت دشت، پیر سرخ باشت، کوه سیاه و قره دشت براق

هم اکنون ( دره شوری )  یک ایل است متشکل از طایفه های گوناگون که آنها با هم هیچ نسبتی فامیلی ندارند و فقط بصورت یک واحد درآمدند .

البته از قوم ، طایفه و همه این ها بگذریم نوبت به اسب معروفی که ایل دره شوری ها پرورش میدهند که در جهان بی نظیر است می رسیم چون این نوع اسب ها یکی از بهترين اسب ها جهت سواری آزاد و مسابقات استقامت می باشد و اسب سواران متعددی را شیفته ی خود میکند.

 

          

 

 

تصویر متعلق به انجمن ایل قشقایی می باشد