از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

تشریح فیزیکی لاک پشت

لاک پشت ها یکی از قدیمی ترین خزندگان بوجود آمده ، روی زمین هستند که سن آن ها حدود 200 میلیون سال پیش تخمین زده شده است به عبارتی میتوان گفت در اوخر دوران پالئوزوئیک و اوایل دوران مژوزوئیک ( خزنده ترسناک ) زیست کرده و در تکامل بوده است . این گونه ها  ، شباهت قابل ملاحضه ای با گونه هایی که در عهد معاصر با دایناسور ها زیسته اند دارند . یکی از مهمترین ملاک ها هم لاک محکم و سفت آنها می باشد و همین سبب دوری بسیاری از دشمنان از جاندار می شود . آنها فاقد دندان هستند و در بعضی مواقع که گاز می گیرند ( خیلی کم چون هنگام خطر به درون لاک می روند ) و آن محل درد می گیرد فقط به خاطر فک و آرواره های محکم این جاندار است . تمام لاک پشت ها در خشکی تخم گذاری می کنند . به گونه هالی خشکی زی معمولا لاک پشت Tortoise گفته می شود و لاک پشت هایی که در آب های شیرین زیست می کنند بنام Terrapins شناخته می شوند اغلب این جانداران در نواحی گرمسیری یافت می شوند ولی تعدادی از آنها را در نواحی معتدل میتوان مشاهده نمود . علت این هم میتواند مهاجرت باشد ( به علت کمبود غذا و نبود محل مناسب برای اسکان و .... )

 

ساختار بدنی :

 

بعضی از ویژگی های بدنی مشترک ، در لاک پشت ها وجود دارد که هر شخصی قطعا از وجود آنها آگاه است ولی با وجود این می توان گفت تمام لاک پشتان دارای لاک و 4 دست و پا ( 2 دست و 2 پا ) و پوزه ای فاقد دندان ولی همراه با آرواره ای تیز و محکم هستند . لاک بالایی که روی بدن جاندار قرار دارد به عنوان کاسه سنگ پشت و لاک پایینی به عنوان محافظ کمر و پهلو های او می باشد . تمام قسمت های لاک آنها دارای دو لایه می باشد که اولین لایه بنام استخوانی در زیر و دومین لایه ، روپوست خارجی نام دارد که حاوی رنگدانه هایی می باشد که در هر گونه فرق می کند . برخی گونه ها فاقد سپر هستند و لاک آنها چرمی شکل و نرم است . فرم دست و پا در لاک پشت های آبزی و زمینی بسیار متفاوت می باشد . در لاک پشت های زمینی طول پاها کوتاه و پرز دار شکل و در لاک پشت های آبزی همانند  کفش غواصی می باشد . از آنجا که دنده هایشان با لاک هم تلاقی شده اند لاک پشت ها قادر نیستند دنده هایشان را برای کشش هوا به درون و خارج از شش ها حرکت دهند . در عوض آنها از ماهیچه هایی که در بالای پاهایشان قرار گرفته است برای عمل پمپاژ هوا استفاده می نمایند . از لحاظ استخوان بندی لاک پشت ها غیر عادی هستند ، دنده ها و برخی از مهره هایشان با سطح درونی کاسه لاک تلفیق شده اند ، حلقه احاطه کننده شانه ها و لگن به صورت غیر عادی درون قفسه سینه قرار دارد . طول گردن در گونه ها تعیین کننده کشیده شدن سر به سمت لاک می باشد .