از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

پناهگاه حیات وحش میانکاله

 

پناهگاه حیات وحش میانکاله در استان مازندران و در شرقی ترین نقطه دریای خزر اسکان گرفته است و به طور حتم در طی چندین سال اخیر مقاومت های زیادی را در مقابل زیاده خواهی مردمانی کوته اندیش از خود نشان داده است . 

وسعت این پناهگاه 68 هزار و 800 هکتار می باشد و در 12 کیلومتری شمال شهر بهشهر و شامل 4 زون می شود که شامل : 

تالاب میانکاله 

خلیج گرگان 

جزیره آشورده 

شبه جزیره میانکاله 

می باشد و جزو  مناطق مهم زیست محیطی کشور  و جهان محسوب می شود زیرا هر ساله میزبان بی شماری از پرندگان مهاجر اعم از گونه های نادر و در حال انقراض می باشد ، همچنین بدلیل پتانسیل جذب گونه های جانوری هائز اهمیت میباشد . 

در سال 1354 تالاب میانکاله که نام اصلی آن میان قلعه بوده است و خلیج گرگان همراه با لپوی زاغمر به عنوان نخستین تالاب بین المللی جهان در قهرست تالاب های کنواسیون رامسر به ثبت رسید و در سال 1355 ، شبه جزیره میانکاله ، جزیره آشورده و تالاب زیبای آن با پیوستن به شبکه ذخیره گاه های بیوسفری جهان موفق به دریافت اعتبار نامه بین المللی از سوی یونسکو شد

از ویژگی های این منطقه میتوان به شن زار های ساحلی ، زمین های باتلاقی ، مرداب های جنگلی با پوشش های گیاهی متنوع ، آبگیر ها و زمین های گود و پست اشاره نمود . 


 

حیات وحش این منطقه شامل : 

گربه وحشی ، روباه ، شغال ، گرگ ، جوجه تیغی ، خوک وحشی ، فوک دریایی خزر و ... از جمله حیات وحش این منطقه می باشد البته لازم بذکر است در زمانی نه چندان دور این منطقه زیستگاه ببر مازندران و مرال بوده است که به علت نادانی جمعی هم اکنون از این دو گونه هیچ خبری نیست .

 

پرندگان آبزی و کنار آبزی این منطقه : 

فلامینگو ، اردک سر سفید ، گیلانشاه سر سفید ، اگرت ، حواصیل ، پلیکان پا خاکستری و ... 

 

گونه های گیاهی منطقه : 

انار ترش وحشی ، علف شور ، علف هفت بند و نی ، دم اسب ، ازگیل ، داغداغان ، تمشک ، ازگیل ، سازیل ، سیاه تلو ، جگن و ... 

 

این تالاب هر ساله با آغاز فصل مهاجرت پرندگان از نواحی سیبری ( اواخر مهر ماه ) پذیرای 500 هزار پرنده مهاجر میباشد و به طور حتم  چنین  ویژگی هایی این منطقه را به یک زون اقتصادی ، گردشگری ، علمی مبدل ساخته است .


 

در ضمن زیستگاه آبی میانکاله و خلیج گرگان محل تخم‌ ریزی و بستر طبیعی زاد و ولد ماهیان کپور در فصول پاییز و زمستان تا نیمه اول بهار سال بعد و همچنین زیستگاه ماهی کفال را در بر دارد و به عنوان بخش اعظم ذخیره ژنتیک این‌گونه‌های آبی به شمار می رود . 

 

 

از جمله مهمترین عوامل تهید کننده  این تالاب میتوان به احداث جاده و دخالت انسان در نظام طبیعت اشاره نمود .