از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

لاک پشت های خلیج همیشه فارس

لاک پشت سبز : با نام علمی ( Chelonia mydas  )  شناخته و از شاخه طنابداران ، و از رده ی خزندگان و خانواده ی لاک پشت های دریایی می باشد که در آب  های گرمسیری زیست کرده و از دریای عمان و خلیج فارس تا اقیانوس آرام و اطلس پراکندگی دارند . در هر بار تخمگذاری که حدود 2 ساعت به طول می انجامد  120 تخم گذاشته و حدود 2 یا 3 درصد از تخم ها ، بعد از 45 تا 60 روز از تخم خارج می شوند . یکی از اتفاقات جالب و عجیب در این کار دمای هوا می باشد که هر چه دما بالا باشد امکان ماده بودن و زودتر از تخم بیرون آمدن لاک پشت ها بیشتر می باشد و پایین بودن دمای هوا هم سبب نر به دنیا آمدن آنها و دیر تر از تخم بیرون آمدن لاک پشت ها می شود وزن هر لاک پشت در زمان به دنیا آمدنش 20 گرم و طول بدنشان حدود 5 سانتی متر می باشد . بر خلاف ماده ها که پس از بلوغ به محل تولدشان بر میگردند و گاهی اوقات در همان محل تخم ریزی کرده ، نر ها هیچ گاه به محل تولدشان بر نمی گردند  .  در جنوب ایران  (  چابهار ) در اواسط پاییز بچه ها پا به دنیا گذاشته و بعد از مدت کوتاهی صبر ، راه دریا را پیش گرفته و خود را آماده ی زندگی می کنند . البته خطراتی جان آنان را تا دریا تهدید کرده که شامل حمله ی پرستوی دریایی و خرچنگ و حتی لاشخور ها و پرندگان دیگر می باشد . البته این گونه در خطر انقراض می باشد و مستلزم توجه بیشتری می باشد . طول لاک این گونه تا 110 سانتی متر گزارش شده است  و وزن آنها حدود 205 کیلو گرم گزارش شده و تغذیه ی آنها در این دوران از جلبک ها و علف های دریایی می باشد همچنین رنگ قسمت بال آن سیاه یا  زیتونی مایل به قهوه ای تیره می باشد .

 

لازم به ذکر است از گوشت این جاندار برای تهیه ی سوپ لاک پشت استفاده می شود که با توجه به خطر انقراض این جاندار کاری غلط می باشد . البته در بعضی کتب هم نوشته شده است ، گوشت لاک پشتان دریایی برای انسان به خصوص کودکان بیماری زا می باشد .