از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

چگونه از رودخانه عبور کنیم ؟

 

 

         

در این مقاله سعی بر آن است تا خواننده گرامی را با روش های عبور از رودخانه بصورت اصولی آشنا سازیم زیرا اغلب در طبیعت گردی و فعالیت های ماجراجویانه عبور از رودخانه کارایی بسیار بالایی دارد . 

به طور مثال وارد منطقه ای شدید و باید از رودخانه ای عبور نمایید چگونه و چه طور ؟

هر شخصی هنگام دیدن آب رودخانه و سر و صدای حاصل از برخورد آب با سنگ ها و ... دچار وحشت و ترس می گردد که همین عامل سبب ایجاد فشار های روحی در شخص مذکوره خواهد شد و عمل کرد فکری او را تخریب خواهد کرد ولی دانش عبور از رودخانه این اعتماد را به شما خواهد داد تا به خود اعتماد پیدا کنید و به راحتی از رودخانه عبور نمایید . 

اولین اقدام بعد از آرامش روحی آن است که رودخانه را بسنجید ، شاید این سوال برای شما ایجاد شود چگونه رودخانه را بسنجیم ؟ 

شما باید از لحاظ عمق ، عرض ، خم و پیچ های رودخانه و رنگ آب و جریان آب ، وضع بستر و .... آن را مورد آنالیز قرار دهید زیرا : 

در قسمت های عریض رودخانه آب اغلب فشار کمتری دارد و عبور از آن آسان تر خواهد گشت در ضمن عمق آب در این نواحی کمتر می باشد .

اما از لحاظ پیچ خم رودخانه ها باید متذکر شوم قسمت هایی که رودخانه دارای پیچ می باشد بیشترین سرعت از وسط رودخانه به طرق مقعر آن منتقل می گردد لذا از عبور از نواحی نزدیک به پیچ رودخانه بپرهیزید .                          

بستر رودخانه در عبور ما خیلی موثر می باشد بطوریکه بستر گلی بعضی رودخانه سبب فرورفتگی ما در گل و سخت بلند کردن پا در آب خواهد شد و تعادل شخص را به هم خواهد زد .   

 

 

از لحاظ رنگ ، اغلب آب های کدر با خود گل به همراه دارند که همین عامل دشواری عبور از رودخانه را دوچندان خواهد کرد .

در جاهایی در رودخانه که مانع بزرگی قرار دارد مثل یک تخته سنگ بزرگ و آب ریز ، شیب دار دارد گاهی یک گرداب عمودی می تواند تشکیل دهد و موجب یک جریان برگشتی قوی به سوی مانع در طرف پایین دست گردد . این گرداب های عمودی بی اندازه خطرناکند چون اگر کسی در یکی از آنها گرفتار شود رهایی از آن تقریبا غیر ممکن است.   

حال با توجه به دانسته های فوق میتوان به نکات کلیدی عبور از رودخانه اشاره نمود .                                    

* هیچگاه پوتین خود را در نیاورید زیرا دربستر رودخانه اجسام تیز و برنده وجود دارد و امکان دارد پای شما آسیب ببیند همچنین داشتن پوتین خوب از پیچ خوردگی پا در آب جلوگیری خواهد کرد در ضمن داشتن چوب دستی یا باتون کوهنوردی هم وسیله ای خوب برای عبور از رودخانه با اطمینان بیش تر میتواند باشد . ( اغلب در اطراف رودخانه ها میتوان یک چوب دستی مقاوم پیدا نمود ) 

* عدم عبور از رودخانه در تاریکی شب بخصوص در فصل سرما 

*  پرهیز از پوشاک و لباسهایی که دارای بندهای متعدد است . 

 

*  با قرار دادن یک کیسه پلی اتیلن بزرگ داخل کوله، لوازم را داخل کیسه های کوچک تر قرار دهید و همه را در کیسه بزرگ داخل کوله قرار دهید و درب کیسه را کاملا ببندید تا کوله شما آب بندی شود. بعد از عبور به لباس خشک و گرم و دیگر لوازم خود نیاز دارید .

 

* پرهیز از پریدن روی سنگ ها با فاصله بلند (بهتر است پاهایمان خیس شود تا اینکه خشک عبور کنیم یا پاهایمان رگ به رگ شود و صدمه ببیند ).  

* پرهیز از شلوار بادگیر که پایین آن با کش مسدود شده زیرا آب داخل آن جمع شده و سطح تماس شما را با آب زیاد می کند و گام برداری را مشکل می کند.

* کوله را به پشت خود بگذارید اما آن را روی بدن محکم نکنید تا در زمان خطر آن را رها کنید ولی یک بند حمایت ( در صورتی که طناب دارید ) به کوله و خودتان با گره چفت شونده وصل کنید . 

حال بعد از بازگو نمودن نکات به شرح روش های عبور از رودخانه خواهیم پرداخت .

عبور انفرادی :        

1. در داخل آب همیشه رو به بالای آب قرار بگیرید و پاها را از حد معمول بازتر بگذارید . ( مطابق شکل ) 

2. اگر از دو باتون ( چوب دستی ) استفاده می کنید دست طرف جریان آب برای تعادل و دست جلو را برای اندازه گیری عمق آب استفاده کنید.

3. نبایستی بدون طناب از رودخانه عبور کرد مگر اینکه عبور از رودخانه 100 درصد با اطمینان باشد . ( مگر در مواقع اضطراری )