از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

سمندر لرستانی نخریم

اسلایدر

 

با توجه به نزدیک شدن به روز های پایانی سال و فرا رسیدن فصل زیبای بهار ( زندگی ) ، معدود افرادی آگاه و ناآگاه اقدام به فروش خزنده ای  بنام سمندر لرستانی می کنند و اندکی از عموم مردم آنها را خریداری تا در کنار ماهی عید خود نگهداری نمایند ، با وجود آنکه حتی ماهی عید خودشان هم نمیتوانند به مدت 2 هفته در یک تنگ نگهداری نمایند . 

بسیاری از  افراد به علت عدم آگاهی از این جاندار دست به چنین اقداماتی می زنند پس لازم میدانم ، مختصری از این خزنده ی رنگارنگ توصیف کنم . 

 

نام سمندر : سمندر لغتی عربی میباشد ، به جانوری گویند که شبیه سوسمار است و در آب و خشکی زیست میکند و چهار پا دارد ، پوستش تیره رنگ همراه با لکه های زرد و قدش حدود 25 سانتی متر  و از حشرات تغذیه مینماید و نام های ایرانی آن شامل : آذرتش ، آذرشین ، آذرنشین می باشد و به زبان فرانسه بنام سالاماندر شناخته میشود پس چه زیباست اگر بجای سمندر از کلمه ی آذرتش لرستانی سخن بر زبان آورم .  

 

آذرتش لرستانی بنام آذرتش قیصری یا آذرتش امپراطورهم شناخته میشود و در رشته کوه های غربی ایران در محلی بنام شهبازان لرستان زیست می کند . 

جمعیت این گونه در کشور ما حدودا به 1000 عدد می رسد اما این رقم برای چنین جانداری کم می باشد و همین عامل سبب شده تا در لیست انقراض قرار گیرد . 

از جمله عواملی که سبب شد تا نام این جاندار در لیست انقراض قرار گیرد پوست زیبای این جاندار بود ، بطوریکه در طول سال های گذشته این جاندار در بازار های داغ نوروزی همراه با ماهی گلد فیش ( گلی )  با تعداد فراتر از میلیونی عرضه می شد . 

 

همین عوامل و عدم توجه سازمان محیط زیست کشور سبب شد تا هر ساله تعداد بیش تری از این گونه در بازار به فروش برسد تا جایی که امروزه باید از عموم خواهش کنیم تا این گونه را نخرند و یا به داد این گونه برسند . 

در این راستا ، سازمان حفاظت محیط زیست ایران با برنامه ای اقدام به ایجاد پاسگاهی متشکل از محیط بانان زحمت کش کرد تا ضریب امنیت منطقه را بالا ببرد و افراد سود جو براحتی ادامه ی کار ندهد که لازم میدانم از عوامل این کار در همین مقاله قدردانی کنم . 

حال شاید این سوال پیش آید که امسال هم خرید و فروش  آذرتش انجام میگیرد ؟

در جواب این سوال باید گفت ، بله امسال هم مثل  پارسال شاهد این خرید وفروش خواهیم بود اما با این تفاوت که امسال تعداد کمتری به فروش می رسد که از دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود : 

1 - ایجاد پاسگاه حفاظتی 

2 - افزایش قیمت آذرتش 

3 - آگاهی مردم ( بویژه فروشندگان ) 

4 - جریمه ی نگهداری از آذرتش 

 اما با این همه تلاش در راستای حفاظت از این گونه ( هم از طرف سازمان محیط زیست ، هم از طرف مردم  و طبیعت دوستان ) امسال هم شاهد فروش این گونه خواهیم بود ، لذا کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن با چاپ پوستر هایی برای اطلاع رسانی در سطح شهر امید دارد تا اطلاع رسانی و آگاهی عام علتی باشد برای نخریدن این جاندار ، باشد که بتوانیم برای بقای این گونه ی خاص کاری کرده باشیم . 

 

برای دریافت پوستر ها و اطلاعات بیش تر به بخش عضویت مراجعه نمایید 

لازم به یاداوری است نگهداری این گونه بسیار دشوار می باشد و این توانایی را دارد تا از شیشه / پلاستیک / و هر آن چه فکر میکنید به راحتی بالا بیاید و حتی به  سقف ظرف ( شیشه یا پلاستیک ) بچسبد لذا تقاضا می گردد به هیچ وجه آن را نگهداری نکنید 

شماره تماس با محیط زیست تهران جهت گزارش تخلف فروش این گونه : 

 5 - 77355781 سازمان محیط زیست استان تهران 

 

برای گزارش تخلف در استان های دیگر