از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

دریاچه ی شورابیل ( اردبیل )

همان طور که از نام این دریاچه پیداست ( شور + آب ) ، یعنی آبی که شور است علت نام گذاری دریاچه این بوده است که در روزگاران قدیم آب دریاچه شور بوده و به مرور زمان از شوری آن کاسته شده است بطوریکه هم اکنون یکی از ماهیان زیبا بنام قزل آلا رنگین کمان که متعلق به آب شیرین است در آن زیست می نماید . حالا امکان دارد سوالی برای خواننده گرامی پیش آید که چگونه یک دریاچه ی آب شور به یک دریاچه آب شیرین مبدل گشته است ؟ 

با هدایت آب رودخانه بالخلو وسعت این تالاب از ‪ ۷۴‬هکتار به ‪ ۱۸۰‬هکتار افزایش یافت و حجم آب آن از ‪ ۱/۱‬میلیون متر مکعب به ‪ ۱۴‬میلیون متر مکعب افزایش یافت و نمک ، املاح و لجن‌های آن به‌ کلی از بین رفت و با گذشت زمان شرایط تثبیت گردید . البته لازم بذکر است که ، خاک سواحل و آب این دریاچه هم همانند دریاچه ارومیه برای درد مفاصل مفید بوده است ولی هم اکنون به علت تغییرات فوق ذکر خاصیت جادویی خود را از دست داده است . 

                    

دریاچه شورابیل  در 2 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال قرار گرفته و شهرک‌های کوثر، مهر، راه و ترابری، دادگستری، ولیعصر، و دانشگاه‌های محقق اردبیلی، پیام نور، و علوم پزشکی، و نیز نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیه آن قرار گرفته اند .                

 

 

پرندگان بومی و غیر بومی این منطقه کم نیستند حال اگر بخواهیم اشاره ای کلی به پرندگان مهاجر و بومی منطقه داشته باشم می توانم بگویم :

 پلیکان های خاکستری ، اردک تاجدار ، اردک چشم طلایی ، غاز خاکستری ،غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و... از پرندگان مهاجر و دراج ، قرقاول ، مرغابی ، خوتکا ،  حواسیل ، چنگر، آنگوت و...از جمله پرندگان بومی هستند که در این دریاچه زیبا زیست می کنند .   

  غاز خاکستری 

 اردک تاجدار                    

اردک چشم طلایی    

    خوتکا 

      چنگر    

 

 اما از لحاظ زمین شناسی : 

عمر این دریاچه به اواخر دوران سوم ( سنوزوئیک که خود شامل دو دوره کواترنر و ترشیاری است ) و اوایل دوران چهارم زمین شناسی بر می گردد و همین قدمت طولانی باعث شده است که دریاچه شورابیل در طول زمان شرایط طبیعی و زیستی منحصر به فردی را کسب کند لازم بذکر است این دریاچه قدیمی تر از دریاچه ارومیه می باشد . 

در کنار این دریاچه و حتی خود دریاچه  امکاناتی واقع شده که زیبایی این دریاچه را برای گردشگران دو چندان نموده است از جمله این امکانات می تواند به وسایل قايق راني ، پيست دو و ميداني ، دوچرخه سواري ، باغ وحش ، هتل هاي مجهز و زيبا ، مجموعه شهر بازي ، رستوران در وسط درياچه و... اشاره نمود  

     تصویر دریاچه شورابیل در حالی که یخ بسته