از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

آنالیز صعود به قله توچال

 

قله ی توچال به ارتفاع 3964 متر واقع در رشته کوه البرز یکی از قلل زیبا برای صعود کوه نوردان می باشد . کوه توچال و کوهستان اطراف آن بصورت یک خط راس از غرب به شرف امتداد یافته ، که از غرب به کوه های کم قامت کرج منتهی  و شمال این کوهستان هم  دره ی رودخانه ی جاجرود و  شکراب و شهرستانک قرار گرفته است . در تاریخ هم از این کوه اشاره هایی شده است که علی مقیم در کتاب کوه پیمایی در توچال چنین بیان کرده است : در اسناد تاریخی دوره قاجاریه اشاره هایی به مراسم شب مانی و آتش افروزی بر فراز دشت مسطح میان گردنه شهرستانک و توچال در زمان فتحعلی شاه و دوره ناصری به چشم می خورد. بی شک استقرار این گونه اردوها در چنین مناطقی محصول شناسایی قبلی رهروان این کاروان ها بوده است.

 

در این قسمت صعود به قله ی توچال را راه ولنجک در فصل زمستان بررسی می نماییم :

 

ایستگاه 1 تا ایستگاه 2 مسیر مارپیچ و با شیب کم ادامه پیدا می کند و حدود 1 ساعت طول خواهد کشید . از ایستگاه دوم تا ایستگاه پنجم حدودا 4 ساعت طول می کشد که خطراتی شامل ریزش بهمن و مه گرفتگی و سقوط از پرتگاه و گم کردن راه و ... جان هر فردی را به خطر خواهد انداخت و از ایستگاه پنجم تا هفتم احتمال وقوع این خطرات 2 برابر خواهد شد و حدود 4 ساعت هم این مسیر طول خواهد کشید تا قله فتح شود .

 

آموزش مقدماتی برای صعود به قله :

 

1-  آشنایی با شرایط آب و هوایی و مسیر صعود کوه مورد نظر

 

2 - تجهیزات مناسب برای صعود

 

3-  آموزش های فردی برای صعود

 

آشنایی با شرایط آب و هوایی و مسیر صعود : این کار یکی از مهمترین راه های صعود خوب و بدون دردسر به قله میباشد که شما میتوانید به پایگاه اطلاع رسانی تله کابین توچال مراجعه نمایید و از شرایط کنونی و پیش بینی هوا در روز های آتی مطلع شوید البته بسیاری از افراد چنین توصیه هایی را جدی نمی گیرند و سبب ایجاد حوادث ناگواری می شوند . دومین کار تهیه ی نقشه ی صعود و مشخص ساختن راه های ارتباطی در طول مسیر و استفاده از نقشه های هوایی و ... می باشد .

   

تجهیزات مناسب برای صعود :  در زمستان عموما هوا سرد و برفی یا یخ زده می باشد و صعود حتما باید با تجهیزات کامل صورت گیرد . که این تجهیزات شامل :

 

کفش مناسب و همراه با یخ شکن زیر کفش و گتر

 

لباس و جوراب و کلاه پشمی  و دستکش گرم و بادگیر و کیسه خواب

 

عینک آفتابی مناسب ( برای جلوگیری از بازتابش نور در برف ) و کرم ضد آفتاب

 

استفاده از چوب دستی و چکش کوه نوردی

 

اغذیه ی مناسب و پر انرژی

 

طناب و کارابین ( برای احتیاط ) و سوت ( استفاده در مه گرفتگی )

 

کبریت  ،  قطب نما  و چراغ قوه و چاقو  و کوله پشتی و و لیوان و ...

 

 

 

 آموزش قدم برداشتن در طول کوه پیمایی و نرمش قبل از صعود :

 

نرمش قبل از کوه نوردی و صعود به قله مخصوصا برای افرادی که به صورت مداوم ورزش نمی کنند و بدنی آماده ندارند بسیار مفید می باشد .  یک نرمش صبحگاهی سبک می تواند نرمشی مناسب برای قبل از صعود باشد به طوریکه بدن را آماده می سازد تا دچار آسیب دیدگی نشود .

 

چون کوه توچال و قله اش نیاز به راه پیمایی طولانی و سنگینی دارد پس سرعت حرکت ما باید یكنواخت و  همراه با  قدمهای متعادل باشد تا کمک بسیاری به ما کند . و می بایست میزان انرژی و مسافت را به یك نسبت تقسیم نمود چنانچه یك روش كوهپیمایی بسیار مهم را خواسته باشیم تعیین كنیم كه بر اساس آن سرعت تنظیم و انرژی ذخیره و به طور متعادل مصرف گردد آن روش قدم برداشتن توأم با استراحت است راهپیمایی در كوهستان همراه با صرف انرژی است لذا پا و ششها احتیاج به یك زمان كوتاه استراحت در خلال حركت پیدا می كنند در قدم آهسته همان طور كه در هر گام یك لحظه مكث وجود دارد تعداد تنفس می باید با این جریان تطبیق داده شود.در ارتفاعاتی كه هوا رقیق است ریه ها احتیاج به مكث و در ازا هر دو - سه یا پنج نفس یك قدم برداشته می شود.در ارتفاعات بالا كوهنوردان می باید آگاهانه تنفس عمیق و سریع و پشت سر هم بكشند.

 

حتما در هنگام صعود به قله ی توچال این نکات را جدی بگیرید . لازم به یادآوری می باشد که بعضی از کوه نوردان تا قله صعود خواهند کرد و در برگشت از تله کابین استفاده می نمایند ولی اداره ی زمان برای این افراد حیاتی می باشد زیرا تله کابین تا ساعت 2 بعد ظهر فعالیت دارد .( زمان فعالیت  مجموعه توچال را چک کنید ) 

 

معرفی برخی از وسایل کوه نوردی :

 

گتر : پوششی است که روی کفش بسته شده و مانع ورود برف به دورن کفش خواهد شد . البته نام گتر نام روستایی در ساراگوسای اسپانیا می باشد .

                              

کرامپون ( یخ شکن ) : دو نوع کرامپون در بازار موجود می باشد و برای دو نوع صعود می باشد . نوع اول ساده و معمولی و دارای 8 یا 10 میخ می باشد و برای شیب کم و ملایم کاربرد دارد و نوع دوم آن هم دارای 10 تا 12 عدد میخ می باشد که در صعود های پر شیب کاربرد دارد . و به کرامپون های خرچنگی بخاطر وجود میخ در نوک آنها مشهور می باشند .

 

 

 

 

 

 

                   به امید صعودی خوب برای تمامی کوه نوردان 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

منابع : 

وب سایت مجموعه توچال 

قصران