از این پس همراهان کانون طبیعت و تمدن می توانند برای دریافت مقالات علمی و آخرین اخبار و فعالیت ها به وب سایت رکوعی دات کام که در صفحات درج شده است مراجعه نمایند کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن

آشتی انسان با طبیعت و حیات وحش

چگونه در طبیعت زنده بمانیم 1

به جرات می توان گفت یکی از ملزومات طبیعت گردی خواندن چنین مقالاتی است که اغلب در مورد زنده ماندن در شرایط سخت طبیعت و گم کردن مسیر می باشد که به نظر نگارنده باید در مدارس در زنگ پرورشی یا ... آموزش داده شود ، ممکن است که هیچگاه به درون جنگل نرویم ولی باید این را قبول کنیم که ما همیشه در طبیعت هستیم . به طور مثال یک روزی ممکن است  به خاطر نبود آب بخواهیم کمی آب بنوشیم  ، باید چه کنیم  ؟ 

اما در طبیعت : 

افرادی که وارد طبیعت می شوند اغلب بخاطر گم کردن راه و اتمام مواد غذایی یا آب دچار سرگردانی و ترس می شوند و همین ترس شرایطی ، بد تر از قبل برایشان ایجاد می کند . حال برای خواننده گرامی بعضی از روش های زنده ماندن در طبیعت را بازگو خواهم کرد . 

گم کردن راه در طبیعت  : 

**بسیاری از افراد گم شدن در طبیعت را قبول ندارند و با خود می گویند غیر ممکنه من در طبیعت گم شوم از همان مسیری که رفتم بر می گردم  ولی باید حقیقت را قبول کرد اگر شما یک شکارچی و طبیعت گرد بسیار ماهری هم هستید هر لحظه امکان گم کردن راه برای شما وجود دارد پس بهتر است غرور خود را کنار بگذارید و حقیقت را قبول کنید   **

اقداماتی که برای ورود به طبیعت باید انجام شود : 

مسیر رفت و برگشت و همچنین مقصد خود را روی کاغذ بنویسید و در اختیار اعضای خانواده قرار دهید تا در صورت نیاز گروه های امدادی در همان اطراف به دنبال شما باشند . 

وسایل لازم را لیست بگیرید و حتما یک چاقوی شکاری برنده با خود همراه داشته باشید . 

برای ورود به هر منطقه ابتدا تحقیقی مختصر درباره ی راه ها و مسیر ها ی ورودی ، خروجی و نزدیک ترین روستا به آن منطقه و آب های شیرین یا شور منطقه و ...... انجام دهید ، البته لازم بذکر است دانستن این موارد دلیلی بر گم نکردن راه نیست ولی کمک بسیاری در طبیعت به شما خواهد کرد . 

به طور مثال شما در منطقه کوهستانی یا کویری گم شده اید با کمترین امکانات: 

1 -  ابتدا اعتماد به نفس خود را حفظ نموده و با نوشیدن کمی آب جانی تازه گرفته و 5 دقیقه در جایی مناسب بشینید و استراحت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید . 

2 - جهت یابی کنید با استفاده از خورشید  که به شرح زیر است : 

یک چوب یا میله ای به طول 1 متر پیدا نموده  و روی سطحی صاف وارد زمین کرده ( باتون کوه نوردی هم وسیله ای خوب می باشد ) سپس بر روی انتهای سایه ی ایجاد شده تکه سنگی را قرار دهید کمی صبر کنید به مدت 10 تا 15 دقیقه تا سایه جابجا شود سپس دوباره مثل قبل انتهای سایه را با سنگی نشانه گذاری کنید ، سپس خطی مستقیم میان این دو نقطه ( محلی که دو تکه سنگ قرار گرفته است ) بکشید یا از یک تکه ی دیگر چوب استفاده کنید . حال این خط امتداد شرقی و غربی را بصورت حدودی به شما نشان خواهد داد . سپس پای چپ خود را روی سنگ اول و پای سمت راست خود را روی سنگ دوم قرار دهید سپس روبروی شما ، شمال خواهد بود و دیگر جهات هم مشخص خواهد شد البته باید متذکر شوم که صبح زود یا هنگام غروب خورشید این کار را انجام ندهید زیرا سبب گمراهی شما خواهد شد . 

حال جهت یابی در شب با استفاده از ستارگان :

بدین منظور ابتدا دب اکبر ( مجموع 7 ستاره ی پرنور ) را پیدا نموده که مثل زیر  

            

است . سپس با یک خط فرضی دو ستاره پایین دب اکبر را پنج برابر امتداد داده تا به ستاره جدی یا قطبی ( ستاره ای کم نور ) برسید همانند شکل بالا که با فلش مشخص شده است . 

 

این کار را برای مشخص کردن جهت شمال خود انجام دهید . و برای مشخص نمودن جنوب خود از روش زیر استفاده نمایید . 

 

ابتدا ستارگان صلیبی که شبیه به بادکنک می باشند را پیدا نموده سپس طول آنرا اندازه بگیرید و از دم به اندازه 5/4 یا 5 برابر طول بادبادک بوسیله خط فرضی امتداد دهید. امتداد خط رو به جنوب می باشد . 

جهت یابی توسط ساعت مچی خود : 

برای مشخص کردن شمال : 

عقربه ی ساعت شمار را به سمت خورشید گرفته ( عقربه ی کوچک ساعت ) و حال زاویه ای بین ساعت 12 و عقربه شمار ساعت شما بوجود خواهد آمد نیمساز این زاویه ( اگر فاصله ی بین ساعت 12 و عقربه کوچک ساعت را نصف کنیم ) امتداد شمالی را به شما نشان خواهد داد به زبان ساده تر میتوانیم بگوییم جهت نیم سازی که هم جهت با عقربه ی کوچک است به معنی جنوب و خلاف آن شمال را نشان خواهد داد . 


      

پیدا کردن شمال از طریق ماه : 

اگر ماه در آسمان بصورت کامل بود رو به ماه ایستاده و جلوی شما شمال شماست .راه دوم زمانی است که ماه به صورت هلال است اگر دو نوک هلال را بوسیله خطی به هم وصل کرده و ادامه دهیم به ستاره قطبی می رسیم که جهت شمال را نشان می دهد. اگر فاصله ماه را تا ستاره قطبی در شب اندازه گیری کنیم می توانیم از این فاصله در روز که ماه مشخص است و ستاره قطبی ناپیداست برای یافتن شمال استفاده نمائید . 

 

پیدا کردن جهات توسط آثار طبیعی و طبیعت :  

* بیشتر شاخه های درختان به جهت جنوب رشد می کند و شاخه های کمتری در جهت شمال می رویند. این را می توان با ایستادن در راستای تنه درخت به خوبی مشاهده کرد . 

 

*  بخش شمالی تنه درخت مرطوب تر از بخش رو به جنوب آن است و این به دلیل تابش کمتر خورشید به بخش شمالی می باشد. این را می توان از گلسنگ های روییده در بخش شمالی تنه درختان متوجه شد. 

*  همچنین برخی جانوران مانند مورچه ها و موریانه ها لانه خود را در سمت روبه جنوب درختان که آفتابگیر است حفر می کنند.(مورچه‌ها خاک لانهٔ خود را به سمت جنوب یا شرق می‌ریزند ، زیرا تا درروز خاکریزشان به عنوان سایه‌ بانی برایشان عمل کند ) ، تا راحت‌تر کار خود را انجام دهند. 

 

* در بهار برف های روی دامنه های رو به جنوب زود تر از دامنه های شمالی ذوب می شوند .

 

روش های مذکوره جزو روش های متداول برای تعیین جهت می باشد

                    

 

حال بعد از جهت یابی تنها چیزی که بدن شما نیاز دارد کمی آب است،  مواقع بی آبی و تشنگی زیاد ، پیراهن خود را در بیاورید و از قسمت سینه و شکم (نیم تنه بالا ) روی سنگی که بیشتر ساعات روز در سایه بوده است و کمی سرد و نمناک است دراز بکشید وتا حدود 20 دقیقه در همان حالت بمانید . 
با این عمل احساس تشنگی فرو کش خواهد کرد و تا مدتی در حدود نصف روز (8-6 ساعت) احساس تشنگی نمی کنید . ( تشنگی کمتر خواهد شد ) 

 

اگر آدامس همراه خود دارید حتما از آن استفاده نمایید زیرا سبب ترشح بزاق دهان شما می شود بخصوص اگر طعم آن اکالیپتوس یا نعنا باشد .

اگر فقط کمی غذا همراه خود دارید هیچ گاه از غذا مصرف نکنید زیرا مواد و نمکی که در غذاست سبب تشنگی مضاعف شما می گردد .  

 

یکی از راحت ترین راه های تهیه آب تعقیب رد پای جانوران است مطمئن باشید اگر در منطقه ای که شما هستید رد پای جانوری وجود داشته باشد  قطعا به آب نزدیک هستید ،  شترها در بیابان و اکثر جانوران در هنگام غروب آفتاب به سمت آب می روند و در نهایت شما را به سمت آب هدایت می نمایند . 

یکی از روش های  تهیه آب در کویر این است که گودالی به ارتفاع 40 سانتی متر در زمین حفر کنید ( این روش در شنهای روان چندان کار ساز نیست ) در ته گودال لیوان و یا کاسه ای قرار دهید سپس روی گودال را با 1 تکه پلاستیک کاملا بپوشانید و دور تا دور گودال را با سنگ ریزه بپوشانید سپس یک سنگ بسیار کوچک در وسط پلاستیک قرار دهید به گونه ای که سنگ ریزه دقیقا از دید بالا در وسط لیوان قرار داشته باشد . از این طریق در اثر تابش و گرما , خاک رطوبت خود را از دست می دهد و بخار آب حاصل در برخورد با پلاستیک به شکل قطرات ریز درون لیوان می چکد . در این روش می توانید در هر 6 ساعت نصف لیوان آب تهیه کنید و قطعا کاری زمان بر است و باید صبر پیشه کنید .  

روش دیگر تهیه آب در کویر استفاده از گیاهان کویری است . این گیاهان معمولا ریشه و ساقه پر آبی دارند .البته باید متذکر شوم که امکان اسکان مار ها و .... در این محل ها وجود دارد البته نه در هر فصل عموما تابستان ها .

در محلی که دریاچه های نمک وجود دارد می توانید معمولا در 50 سانتی متری به آب نمک برسید . می توانید با جوشاندن وسپس سرد کردن بخار آب به آب دست یابید به روش تقطیر که در مطالب فوق ذکر شده است . ( کیسه و لیوان ) 

اگر به این امکانات هم دسترسی نداشتید تکه ای از ریگ بیابان را در زیر زبان خود قرار دهید این روش باعث می شود بزاق های دهان شما ترشح شوند و از میزان تشنگی شما کاسته شود .

یكي ازعلايم آب وجود سبزه است. هر نقطه که سبزی ببينيد  مطمئن باشید كه آب در آن ناحيه وجود دارد و هر جا كه سبزه‌های بلندتر و شاداب‌تر داشته باشد به منبع آب نزديك‌ تر است .

مواقع بی آبی گنجشك‌ ها بهترين نشانه‌اند برای یافتن آب ، حداكثر فاصله اين پرندگان كوچك حشره‌ خوار تا منبع نوشيدن آب به يك كيلومتر نمي‌ رسد. آنها قادر نيستند بيش از هزار متر از آب دور شوند در ضمن هر جا تعداد بيشتری از انواع پرندگان كوچك  نظير سار،‌ مرغ زنبورخوار و بلبل يا سره مشاهده كرديد به منبع آب نزديك‌ تر شده‌ايد .  

 

اگر خوش شانس باشید و بارش باران شروع شود  باید به سرعت چندین محل روی زمین کنده و اگر نایلونی همراه خود دارید در آن محل انداخته تا هنگام باران آب را در آن محل ها جمع کنید تا در آخر نوشیدنی خوبی برای شما ایجاد شود . 

 

البته راه های دیگری هم وجود دارد که قطعا از حوصله ی خواننده محترم خارج است 

 

حال برای خنک کردن آب میتوانید آب بدست آورده را دورن بطری خود بریزید  یك كیسه زباله را بردارید  و تا نصفه آب کنید شور یا شیرین بودن آب مهم نبوده . كپسول گاز و یك شلینگ هم برداشته  و در یک منطقه ی باز شلنگ را به به داخل کیسه کرده و کپسول را باز کنید سپس در کیسه را  ببندید  .

5 د‌قیقه بعد‌ بطری‌هایی كه د‌اخل آب د‌رون پلاستیك قرار د‌اد‌ه بود‌ید خنك و تگرگی می‌شود‌ . البته باید ذکر کنم هنگامی که گم شده اید در طبیعت اگر در طول مسیر به کیسه نایلون یا بطری و ... برخورد کردید حتما بردارید و وسایل بیهوده ی خود را رها سازید . 

 

یکی از وسایلی که در لیست ابتدایی برای ورود به طبیعت باید درج نمایید یک کپسول کوچک گاز و چند تکه نایلون است . 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                   

                                                                " پایان بخش اول "