جمجمه ها را بشناسیم

 

مستندسازی حیات وحشجمجمه چیست ؟ قطعا نام جمجمه میلیون ها بار  به گوشتان خورده است اما تصور اکثریت بر جمجمه ی یک انسان معطوف می گردد لذا کمتر در کشورمان و فضاهای مجازی شاهد تشریح جمجمه ی حیوانات بوده ایم به طوریکه اگر در موتور های جستجو لغات جمجمه + حیوانات را سرچ نماییم کمتر از دیگر مقالات شاهد مطالب خواهیم بود لذا تصمیم بر آن شد تا امروز با جمجمه ی حیوانات آشنا شویم چرا که برای شناخت یک جانور فقط شناخت رفتار یا نام علمی و خانواده ی او کافی نیست بلکه اندام ها ، ساختار فیزیکی او نیز مهم است  

دهخدا جمجمه را چنین توصیف کرده است : 

کاسه ٔ سر یا استخوانی که در آن دماغ است

 

حسن عمید نیز چنین توصیف نموده است : 

کاسه ی سر از 8 تکه استخوان وصل به هم تشکیل شده و مغز درآن جای دارد 

حال که با تعریف جمجمه آشنا شدید به توصیف نمونه ها خواهیم پرداخت : 

نمونه ی فوق ، جمجمه ی یک روباه است ( fox ) که از قسمت آرواره از هم جدا گشته است کامل این جمجمه از نمای دیگر چنین است : 


این جا لازم می دانم نگاهی بیاندازید به خود حیوان تا بتوانید قرار گرفتن جمجمه را بیش تر در صورت حیوان تصور کنید  : 


چشمان او دقیقا در دو حفره ی کناری بینی او قرار گرفته است یعنی اگر به جمجمه ی حیوان نگاهی بیاندازید آن دو حفره ی تو خالی که در دو طرف جمجمه قرار گرفته است جای چشمان او بوده است و امتداد بینی او متصل بوده است به زائده ای مشکی رنگ است که در تصویر فوق مشاهده مینمایید ، حال برای بیشتر تفهیم شدن موضوع دعوتتان خواهم کرد تا تصویر زیر را مشاهده نمایید . 

 


اگر با طراحی و نقاشی آشنایی داشته باشید به حتم با این خطوط روی تصویر نیز آشنایی خواهید داشت حتی در فن و هنر تاکسیدرمی نیز این خطوط بکار میرود البته روی کاغذ به منظور طراحی و مدل دهی ، تصویر فوق ترکیبی از خطوط جمجمه روی یک مدل فرضی است و برای تفهیم بیش تر جای گیری جمجمه در نیمه ی فوقانی بدن حیوان درج شده است . 

بینی او متشکل است از لوله ای پر از مو  که  از نوک ( بالا تر از دهان ) حیوان تا گلو ی حیوان امتداد دارد و خود ساختاری پیچیده که ما از گفتن چنین ساختاری پرهیز خواهیم نمود چرا که زیاد گفتن نیز از حوصله ی خواننده خارج است . 

 

نمونه  فوق جمجمه ی یک کفتار است . کفتار راه راه که در ایران نیز میتوان آنرا مشاهده نمود .

اصلا در این مقاله تصمیم بر آن است تا فقط جمجمه ی حیواناتی معرفی گردند که در کشورمان زیست میکنند لذا مشاهده ی آنها در اطراف محل زندگی ( کوه و ... )  دور از انتظار نیست . ساختار این جمجمه نسبت به جمجمه ی روباه تفاوت های دارد که برخی از آن بدین شرح میباشد : 

 

فشار دو آرواره ی بالایی و پاینی کفتار میتواند استخوان را بشکند که این توانایی در روباه مشاهده نشده به دلیل ساختار فیزیکی او  همچنین جمجمه ی یک کفتار بزرگ تر از جمجمه ی یک روباه است یک نکته دیگر هم باید در این قسم یاداور شد آن هم دندان هاست ، جاندارانی که دارای دندان های پهن با سطحی صاف می باشند اغلب گیاه خوار و جاندارانی که دندان های تیز و برنده ای دارند گوشتخوار می باشند ، این نکته پایه ای برای شناسایی یک جاندار است ( تفاوت ها بسیار زیاد است اما مقاله گنجایش ندارد ) 

 


در ادامه فقط تصاویر نمونه ها درج شده است لذا امید می رود تصاویر مفید و مقبول نظر خواننده قرار گرفته باشد . 

 

 جمجمه ی یوز پلنگ یا ( چیتا ) 

 

جمجمه ی پلنگ : 

سگ وحشی : 

/ 0 نظر / 365 بازدید