چگونه در طبیعت زنده بمانیم 2

مستندسازی حیات وحش

برای تفهیم هر چه آسان مطالب این بخش از خواننده انتظار میرود قبل از مطالعه مقاله ، مقاله ی ( چگونه در طبیعت زنده بمانیم 1 ) را مطالعه کند چرا که زنده ماندن در شرایط سخت از قانون های زنجیره ای پیروی میکند. 

در این مقاله ( چگونگی در طبیعت زنده بمانیم 2 ) می خواهیم ساخت سرپناه در شرایط برفی / جنگلی / کویر / کوهستانی / و .... را به شما خواننده طبیعت دوست یاد دهیم پس به نظر نگارنده بهتر است صحبت را کلیشه ای نکنیم و خودمانی تر سخن بگوییم . 

ساخت سرپناه در طبیعت یا بهتره بگیم در شرایط سخت بدون شک کلید بقا است چرا که در مرحله ی اول از لحاظ روانی شما را تسکین می هد و در مرحله ی دوم جان شما را در برابر  خطرات حفظ میکند . 

پس ابتدا ساخت سرپناه در شرایط برفی را برایتان توضیح خواهم داد : 

1 : هوا برفی / شما در طبیعت گم شدید / میخواهید سرپناه داشته باشید : 

بهترین روش ساخت سرپناه در برف استفاده از خود برف است ، شاید بارها نام غار برفی را شنیده باشید در این شرایط ساخت یک غار برفی کلید بقای شما در طبیعت است . 

 

 

مراحل ساخت غار برفی و عملکرد آن : 

 

ابتدا محل کم شیبی را انتخاب کنید که بیشترین محل انباشتن توده برف است سپس اطراف محلی را که میخواهید در آنجا مستقر شوید را نگاه کنید تا  در در بالا دست شما سنگ های عظیم نباشد ( امکان فرسایش سنگ و سقوط آن وجود دارد ) همچنین به بعضی نکات کوچک هم دقت کنید به طور مثال سعی کنید محلی را انتخاب کنید که دید خوبی داشته باشد تا در صورت عبور ، امدادگران بتوانند راه تر شما را پیدا کنید البته ناگفته نماند که محل استقرار شما باید محلی به دور از ریزش بهمن باشد . 

مرحله ی دوم خود به دو مرحله تقسیم می گردد یکی کندن غار است یکی ساختن غار 

ابتدا تونل کندن را توضیح خواهیم داد : 

محلی را انتخاب کنید و  با وسایلی که در اختیار دارید یک تونل افقی در برف بکنید باید یاداور شوم ابتدای تونل که ورودی تونل محسوب میگردد باید خلاف جهت باد باشد تا باد وارد تونل نشود ( ورودی باید پشت به جهت باد قرار گیرد ) سپس در هنگام کندن هر چه عقب تر میروید و تونل شما گود تر میشود باید شیب ملایمی به کف غار دهید به طوریکه ورودی غار پایین تر از کف غار باشد . لازم به یاداوری است کندن غار باید با توجه به ابعاد فیزیکی بدن صورت گیرد چرا که بزرگ بودن غار نیز ، گرم شدن را به تاخیر می اندازد سپس کف محل استراحت خود را کاملا صاف کرده تا ناهمواری های موجود حاصل از کندن از بین برود و یک سطخ صاف شکل بگیرد ، اگر اطراف شما درخت کاج قرار گرفته است از شاخه های آن  استفاده کنید و کف غار را با آن پوشش دهید تا از سختی کف غار کاسته شود و عایقی باشد برای حرارت اگر در مسیر شما لاشه ی حیوان مرده ای قرار گرفته پوست آن را بکنید پوست و پر پرندگان و حیوانات نیز میتواند عایق مناسبی برای کف غار باشند . 

ورودی را نیز شبیه سر یک بطری نوشابه شکل دهید تا کمتر انرژی از دست بدهید . 

* نکته : گوشه ها مراکزی هستید که بیش ترین اتلاف انرژی را دارد . 

* نکته : دیواره غار را با یک لایه ی برف متراکم کنید چرا که برف متراکم ریزش ندارد . 

* نکته : در انتهای غار سوراخی ایجاد کنید برای تهویه تا هوا متعادل گردد . 

* نکته : این پناهگاه خانه ی 2 نهایا 4 ساعته شماست . 

* نکته : هنگام کندن غار لباس خود را کمتر کنید چرا که عرق کردن شما بعدا سبب لرز شما میشود . 

* نکته : با این روش گاها دمای هوا چند درجه بالا خواهد آمد و یقینا از سرما جلوگیری میکند . 

* نکته : سعی کنید در بالای غارتان یک نشانه بزارید اگر چوب دستی دارید بالا غار محکم داخل برف فرو ببرید یا با استفاده از شاخه ی بلند یک گیاه و بستن تکه ای از لباس خود ( ترجیحا رنگ قرمز / زرد ) امدادگران را از وجود خود آگاه سازید . 

* نکته : برای درب نیز میتوانید از کوله / تنه ی درخت یا هر آن چه لازم است با توجه به موقعیتتان استفاده کنید . 

 با دقت به تصویر نگاه کنید و مراجل فوق را در ذهن خود یاداوری کنید . 

 

 

 

نکته مهم : هیچگاه در سرما و برف اگر غاری پیدا کردید فورا داخل نروید چرا که امکان اسکان جانور وحشی در غار وحود دارد در صورت نیاز ابتدا یک مشعل دستی برای خود درست کرده سپس جلوی دهانه ی غار آتش برپا کرده همراه دود تا اگر جانور داخل است بیرون آید بعد از اطمینان از عدم وجود جانور میتوانید داخل غار اسکان بگیرید ولی در کل کاری خطرناک می باشد . 

 

 مراحل ساخت سرپناه در جنگل : 

2 : در جنگل هستید / نیاز به ساخت سرپناه دارید : 

به سبب وفور  شاخه / برگ / تنه ی درخت ساخت سرپناه چنان دشوار نخواهد بود چراکه ابزار مورد نیاز در دسترس است ولی جنگل نیز مخصوصا در شب خطرات خودش را دارد که شما میتوانید با ساخت یک سرپناه مناسب این خطرات را کاهش دهید . لازم به یاداوری است ساخت سرپناه در جنگل اشکال متنوعی دارد که در ادامه به معدودی از آن اشاره خواهیم کرد . 

ابتدا قبل از شروع بحث بهتر است چند نکته را یاداور شوم : 

× نکته : نزدیک رود ها سرپناه نسازید 

× نکته : کف سرپناه خود را عاری از هر گونه برگ / سنگ و موارد زائد دیگر کنید ( اکثر جاندارن کوچک چون مار / هزار پا / عقرب  و ... ترجیح میدهند از جایی که توان استتار ندارند یا نمیتوانند خود را مخفی کنند عبور نکنند ) 

× نکته : اگر منطقه زیستگاه جانداری چون خرس است بهتر است مواد غذایی ( هر آن چه همراه خود دارید ) را در محل دیگری( با محل کمپ شما فاصله داشته باشد )  روی درخت آویزان کنید . 

× نکته : دود آتش در دور کردن حشرات موثر است همچنین خود آن نیز در دور کردن شغال و حیوانات دیگر مفید است . 

× نکته : در هنگام بارش باران بهتر است پناهگاهی بسازید که کمی از سطح زمین بالاتر باشد .( با وجود تنوع در ابزار های موجود در جنگل کاری دور از دسترس نیست ) 

مدل  : 

ساخت این گونه سرپناه با توجه به آسانی و کارآمد بودنش در اولویت قرار گرفته است همان طور که در بالا مشاهده می فرمایید شما نیاز به یک تنه ی درخت دارد تا به عنوان تکیه گاه آن را قرار دهید + نیاز به  تنه ی بریده یا شکسته شده ی یک درخت جوان که زیاد هم سنگین نباشد دارید ( کمی بلند تر از قدتان آن را انتخاب کنید + برگ و شاخه های بلند برای اتصالات و گره ها + کمی هم خار و خاشاک که به عنوان پوشش سقف از آن استفاده کنید . 

 

ساخت این سرپناه به دو گونه است :

اول : باید تنه ی یک درخت شکسته را پیدا کنید به طوریکه یک طرف آن به شکل v  باشد یا میتوانید از یک شاخه ی مقاوم و شکسته شده درخت که یک طرف آن به شکل وی انگلیسی است استفاده کنید همانند شکل زیر : 

با استفاده از شاخه ی درخت : 

با استفاده از تنه ی یک درخت :

 سپس یک طرف  تنه ی درخت جوانی که پیدا کرده اید را روی قلاب یا قسمت وی شکل بیاندازید و طرف دیگر تنه ی درخت جوان را روی زمین متناسب در داخل خاک فرو کنید و دورش را نیز با سنگ محکم کنید را استوار باشد . ( دقیقا شبیه ساختار بک سرسره ) 

شاید تماشای دوباره تصویر برای درک مطلب مفید باشد .

 

 

 

/ 0 نظر / 154 بازدید