پرندگان راسته غواص سانان

 

با توجه به نوع نامگذاری مقاله میتوان انتظار داشت تا پرندگان مذکوره از این راسته در کنار آب های شیرین و حاشیه باطلاق ها مشاهده می شود . پس پرندگان مورد توجه این مقاله ملزوما پرندگان آبزی و غواص هستند که در ادامه با جزئی تر نگاه کردن  درک بهتری از قصیه خواهید داشت . 

تیره ی غواصیان 5 گونه دارند که در ایران فقط دو گونه از آنها زیست میکنند به نام های غواص گلو سرخ و غواص گلو سیاه ، زندگی این دو گونه همان طور که در بالا اشاره نمودیم با آب اخت گرفته است ، پا در این پرنده ی زیبا که قدری از کشیم کوچک تر است دارای سه انگشت میباشد که در قسمت عقبی سطح شکمی استقرار یافته این ویژگی سبب شده است تا به راحتی در آب شنا کنند و بدین علت نام غواص را به دنبال اسم خود می کشد به طبع جانداری که قابلیت شنا کردن را دارد باید از غذاهای دریایی استفاده کند این گونه هم بدین علت از ماهیان زیر آب تغذیه میکند . 

 

حال در ادامه 2 گونه ی مذکوره را معرفی مینماییم باشد که مطالب مقبول نظر خواننده پرنده دوست قرار گیرد . 

غواص گلو سرخ : 

 

نیم نوک بالایی در گونه مذکوره نسبت به نیم نوک پایینی کشیده است همچنین نیم نوک پایین کمی به سمت بالا متمایل شده است که به خاطر تسریع در گرفتن شکار است ، دارای زیر تنه ای سفید رنگ که این سفیدی تا چانه تقریبا ادامه پیدا میکند . 

پس سر خاکستری و سیاه سفید میباشد همراه با خال های متعدد رو تنه ی این جاندار قهوه ای رنگ می باشد و خال های ریز سفید رنگی روی آن پراکنده شده است در فصل تولید مثل گلویش با لکه ی قرمز بلوطی نمایان میشود . زمستان ها در سواحل دیده میشود ( دریای کاسپین همچنین در آبگیرهای کوجک و بزرگ هم دیده شده ) 

لازم به ذکر است پرندگان در فصل زمستان و تابستان شبیه هم نمیباشند لذا اگر تصاویر مختلف و متنوعی از پرندگان را مشاهده نمودید بخاطر تغییر رنگ جاندار در فصول مختلف است .در ادامه دعوتتان خواهم کرد تا تصاویری زیبا از این پرنده را نظاره گر باشید باید یاداوری نماییم در حین تماشای تصاویر،  یاداوری دوباره نکات میتواند در شناخت بهتر این جاندار به شما کمک کند . 

 

 

   

ی

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

عواص گلو سیاه : 

سر . گردن به رنگ خاکستری است جلوی گلو لکه ی سیاهی است در دو طرف گردن رگه هایی چون گردن بند به رنگ سیاه و سفید نمایان است به خاطر رنگ سیاه و سفیدش در هنگام پرواز از غواص گلو سرخ تمیز داده میشود . 

یکی از شاخصه‌های مهم وجود نقاط متقارن سفید در قسمت کمر و پشت این پرنده است. 

    

/ 0 نظر / 76 بازدید