پارک ملی سرخه حصار

پارک ملی سرخه حصار یکی از قدیمی ترین پارک ملی ها در جهان محسوب می شود . که در سال 1359 به ثبت رسید . این پارک با مساحتی معادل 9168 در شرق تهران واقع شده  و یکی از مهمترین عوامل در تصفیه ی هوای تهران به شمار می رود . که کم کم در دست نابودی می باشد . با احداث شهرک زیتون و ....

 

این منطقه بیش از 2000راس قوچ و میش و همچنین 111 گونه پرنده و آهو همچنین 470 گونه ی گیاهی می باشد . البته حیواناتی دیگر نیز در انجا زندگی می کنند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت .

 

از جمله گونه های پستاندار این منطقه می توان به پلنگ  و کفتار و کل و بز و میش و قوچ ، آهو ، گراز ، روباه قرمز ، گربه وحشی ، تشی ، شغال ، خرگوش ، ... بسنده کرد . 

 

 

 از پرندگان این منطقه می توان به ‌: حواصیل شب،‌ بوتیمار، اگرت بزرگ،‌ سرسبز،‌ اردک ارده ای،‌ خوتکا،‌ اردک نوک پهن ، فیلوش، ‌عقاب ماهیگیر،‌ کورکور، قرقی،‌ طرلان،‌ عقاب طلایی،‌ عقاب شاهی،‌ سارگپه،‌ کرکس، دال سیاه، دلیجه ، حواصیل خاکستری ، ‌بالابان،‌ بحری،‌ شاهین، ‌آبچلیک و ‌آبیا اشاره کرد. که سعی خواهم کرد اکثریت این حیوانات را برای عزیزان تشریح کنم . 

 

از خزندگان و دوزیستان بومی آن می توان به : سوسن مار،‌ افعی شاخدارایرانی، افعی کوفی،‌ قورباغه معمولی،‌ وزغ سبز،‌ لاک پشت ممیزدارغربی و مارکرمی، کورمار دوسر،‌ مارآتشی، مارپلنگی، ماردستی، مارآبی،‌ مارشتری،‌ شترمار، ‌یله مار، تیرمار  اشاره نمود . 

 

حداقل میانگین بارندگی سالانه در پارک ملی سرخه حصار ۲۷۵ میلی متر و حداکثر میانگین بارندگی سالانه آن ۴۵۰ میلی متر است.  

از نظر زمین شناسی بخش هایی از پارک ملی سرخه حصار شامل توده های آتشفشانی است که به صورت مواد آتشفشانی نفوذی دیده می شوند. این واحد که بخش میانی منطقه را پوشانده و گسترش آن نسبت به تشکیلات زمین شناسی دیگر چشم گیر تر است، تا غرب منطقه قصرفیروزه ادامه دارد و در برخی قسمت ها نیز شامل تشکیلات آهکی کرتاسه، رسی و ماسه سنگ ها و آهک های دولومیتی است.

بررسی خاک به طور عمده می تواند در تعیین زیستگاههای مناسب برای برخی از گونه های جانوری حیات وحش دارای اهمیت بسیار باشد. براین اساس خاک های پارک ملی سرخه حصار در ۵ تیپ به شرح زیر می باشد  : 

۱- تیپ سرو کوه

۲- تیپ بیدک

۳- تیپ باغشاه

۴- تیپ اصلان

۵- تیپ فیروزه  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

منابع :

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

زمین شناسی  

 انجمن یوز پلنگ ایرانی  

 

/ 0 نظر / 27 بازدید