روش های دفاع از خود مقابل خرس

به طور حتم موضوع حمله ی حیوانات ، بویژه حیوانات وحشی به انسان از جمله اتفاقاتی است که گریبانگیر طبیعت گردان و کوه نوردان می شود و هر ساله جان بسیاری را در جهان خواهد گرفت . 

اما این خطرات هم همانند تمامی خطرات دیگر راه چاره ای دارد که شاید 100 درصد مورد اطمینان نباشد ولی به طور یقین 50 درصد احتمال خطر را کاهش میدهد در ادامه به موضوع حمله ی خرس به انسان  و روش های مقابله با آن را بازگو خواهیم نمود . 

حمله خرس به انسان : 

 

اگر میخواهید به مناطق کوهستانی یا مناطق جنگلی ای که زیستگاه خرس می باشد سفر کنید و ازسفر خود خاطره ی خوبی بر جا ماند ، بهتر است اول تمامی احتمالات برای روبه رو شدن با خرس را در نظر بگیرید ، البته لازم بذکر است در فصول سرد به علت نبود غذا خرس ها نقل مکان کرده و امکان دارد به مناطقی دیگر روند که انتظار وجود خرس در آن مکان نباشد ، پس باید دقت خود را دوچندان کنید .

علت حمله ی خرس ها به انسان در چیست ؟ 

متخصصان رفتار شناسی حیوانات چنین میگویند که اغلب خرس ها در مواقعی که به طور اتفاقی با انسان روبه رو می شوند حالت تهاجمی به خود خواهند گرفت و علت اصلی آن هم ، ترس از انسان می باشد ( یقینا انسان هم از خرس خواهد ترسید و این ترس به خرس هم انتقال پیدا خواهد کرد ) ولی چون خرس ها از تفکر انسانی بی بهره اند برای دفاع از خود حمله می کنند ولی در مواقع دیگر وقتی انسان وارد قلمروی حیوانی چون خرس میگردد حیوان بخاطر دفاع از خانواده ی خود ( بویژه کودکان و همسر خود مخصوصا در فصل زایمان ) به انسان حمله ور خواهد شد و لازم به یاداوری است که برای خرس ورود انسان یا حیوان دیگری به قلمرو و لانه اش فرقی ندارد و درهر دو حالت یک واکنش را از خود نشان خواهد داد .

اما از دیگر دلایل حمله خرس به انسان می توان به ، گرسنه بودن خرس نام برد که این گرسنگی اغلب بخاطر دخالت انسان در نظام طبیعت می باشد چراکه انسان ها وسعت زندگی را برای جانداران دیگر تنگ نمودند ، بطور مثال در دل کوه شهرک سازی نمودند . اما در این مواقع خرس دیگر هیچ چیز برایش بجز مقداری گوشت ارزش ندارد و این امری طبیعی می باشد که حتی در مورد انسان ها هم صدق خواهد کرد . ( انسان هم از روی گرسنگی هر کاری انجام خواهد داد چه برسد به حیوان ) 

تمام موارد فوق از جمله علت هایی است که حیواناتی چون خرس به انسان حمله ور خواهند شد البته لازم بذکر است حمله ی خرس در ایران اغلب بخاطر گرسنگی و پایین آمدن از زیستگاهش بوده است و آماری از کشته شدن انسان ها توسط این حیوان در دست نیست ولی به طور حتم آمار فوت شدگان خیلی کم می باشد ( در سال به تعداد انگشتان دست بلکه کم تر ) 

چه اقداماتی در دور کردن خرس ها موثر میباشد ؟ 

این سوال را میتوان به این صورت هم پرسید چه نکاتی را باید در طبیعت رعایت نمود ، در جواب این سوال باید گفت : 

همیشه برای ورود به چنین مناطقی از قبل برنامه ریزی کنید و با خود وسایلی برای دفاع داشته باشید از جمله این وسایل میتوان به اسپره فلفل و گاز ها اشک آور نام برد که اسپره فلفل وسیله ی مناسب تری می باشد که به راحتی میتوان در بازار تهیه نمود و قیمتی در حدود 30 هزار تومان دارد و حتی میتوان آنرا بصورت دستی و خانگی تهیه نمود که به شرح زیر میباشد : 

هیچگاه برای مصارف دیگر از آن استفاده نکنید . 

* تهیه آن در خانه کاری غیر عقلانی است . 

در ساخت آن از افراد با تجربه کمک بگیرید . 

* در صورت عدم رعایت نکات فوق عواقب آن به عهده خود شخص می باشد .

موارد مورد نیاز

1 -  فلفل تازه ، برای مثال فلفل قرمز تند

2 -  پودر فلفل سیاه ، که باعث سرفه کردن می شود

3 -  آب

4 -  نمک

5 - لیوان

6 -  بطری خالی با قابلیت اسپره کردن  

7 -  وسیله ای برای کوبیدن فلفل

8 -  عینک محافظ و دستکش 

9 - الکل و روغن بچه 

طرز تهیه : 

1 - دو قاشق غذاخوری فلفل قرمز را درون یک ظرف شیشه ای ( لیوان ) کوچک ریخته و روی آن الکل سفید بریزید ( آنقدر الکل بریزید که روی فلفل را پوشش دهد )

2 - حدود نیم سانتی متر روغن بچه ( Baby Oil Johnson که در داروخانه ها پیدا می شود ) و به آن اضافه کرده و با یک قاشق آنرا کاملا هم بزنید تا با هم به طور کامل مخلوط شوند باید یااور شد که هیچگاه با همزن برقی یا امثال این ها نباید کار کرد زیرا الکل امکان شعله ور شدن را داراست یا حتی ریختن مواد در بطری نوشابه و تکان دادن آن هم امکان آتش گرفتن را دارد . 

3 - سپس مخلوط را از یک صافی ریز همانند جوراب زنانه عبور داده و صاف کنید.

4 - مایع صاف شده را داخل یک بطری اسپره دار بریزید ( باید یاداور شد کهباید بطری اسپره کننده ی خوبی تیه نماییم  با برد بلند  زیرا اغلب حیوانات نبایند به ما نزدیک شوند و نزدیک شدن آنها امکان خطر را دو چندان خواهد نمود .

ولی در کل تهیه آن در بازار خیلی بهتراست . 

 

  

این اقدامات برای قبل از ورود به طبیعت بود ، اما هنگامی که وارد طبیعت شدید سعی کنید : 

هنگام حرکت در مناطقی که دید مناسبی نسبت به پیرامون خود ندارید‌ از سوت استفاده کنید یا چند وقت یک بار با صدای بلند فریاد بزنید تا حیوان از وجود شما آگاه شود و فرصت فرار داشته باشد . 

در مواقعی که آثاری از وجود خرس مثل کنده شدن پوست تنه ی درخت یا ریش شدن آن و رد پا ی جاندار در زمین زیاد است از اقامت در آنجا پرهیز نمایید .

 

در کنار رودخانه اسکان نگیرید زیرا خرس برای نوشیدن آب در طول روزبه آنجا خواهد آمد ، همچنین در کنار لاشه ی حیوانات دیگر یا نزدیکی لاشه حیوانات دیگر در اطراف شما کمپ نزنید . 

 

در کنار و اطراف زباله های انسانی و ... کمپ نزنید زیرا خرس ها قدرت بویای فراوانی دارد ( بویای خرس چندین برابر سگ می باشد ) 

 

 

 

تمامی مواد غذایی را از محل خواب و اسکان خود دور نگهدارید . 

باقی مانده ی غذاهای مصرفی خود را بسوزانید و حتما دفن کنید . 

برای پخت پز از یک محل دیگر به فاصله ی 100 متری محل اسکان استفاده کنید . 

غذا های مصرفی خود را با یک طناب به فاصله ی دور تر از محل کمپ به بالای یک درخت ببندید . 

پخت غذا خلاف جهت باد باید انجام شود . 

در چادر و محل خواب هیچگونه مواد غذایی نگهداری نکنید . 

پس از خوردن غذا دست ها و دهان خود را با آب بخوبی بشویید .( تنقلات هم به همین شکل )  

بعد از پخت غذا لباس های خود را تعویض کرده یا در صورت وجود آب آنها را شسته و در جای دیگر  بمنظور خشک شدن قرار دهید . 

 

وسایلی همچون مواد آرایشی ، خمیر دندان و .... را با خود به داخل چادر نبرید.

 

از نزدیکی به بوته های تمشک خوداری نموده .

 

 

 

اما اگر با رعایت تمامی موارد با یک خرس مواجه شدیم چه اقداماتی انجام دهیم؟ 

اگر تفنگ همراه خود دارید هیچ گاه به حیوان شلیک نکنید ( افراد بی تجربه ) زیرا با این کار حیوان عصبانی خواهد شد و خشم آن پاگیر شما خواهد شد . 

اگر خرس شما را دید سعی کنید با صدای بلند فریاد بزنید هیچگاه پا پس نکشید حتی اگر او کمی جلوتر هم آمد پا پس نکشید و به طرف آن سنگ پرتاب کنید . 

در صورت داشتن اسپره فلفل یا موادی از این قبیل ( اسپره دور کننده خرس ، دستگاه دفع خرس ، اسپره شعله افکن و .. )به طور حتم حیوان از شما دور خواهد شد . 

در صورتی که خرس به شما حمله ور شد ( دوید به سمت شما ) خود را به مردن بزنید و دست های خود را روی گردن خود قرار دهید ( به طور حتم خرس شما را با تکان دادن ارزیابی خواهد نمود ولی شما باید ، اعتماد به نفس خود را تا حد امکان حفظ کنید در این صورت خرس شما را رها خواهد کرد ، درضمن باید یاداور شوم  در صورتی که خرس کاملا از شما دور شد از جای خود بلند شوید.

 

اگر بخاطر هر دلیلی ( ترس ) مجبور به فرار شدید در هنگام فرار کوله یا هر چیز بزرگی و قابل توجهی که دارید مثلا کاپشن خود را لوله کرده و حین فرار روی زمین رها کنید این کار فرصتی برای فرار و فاصله گرفتن از خرس به شما می دهد .  
 

  

/ 0 نظر / 30 بازدید